Erősen indították a tavaszt a magyar kisbefektetők, a háztartások hazai értékpapírokban tartott vagyona ugyanis 310 milliárd forinttal 24652 milliárd forintra hízott márciusban a Magyar Nemzeti bank (MNB) friss adatai szerint. A lakossági összvagyon gyarapodása ezzel már másfél éve töretlen.
Az újabb, 1,3 százalékos bővülés leginkább az élénkülő megtakarítási kedvnek köszönhető, a szűk másfél éves mélypontot jelentő februári alig 100 milliárdos tétel után közel 250 milliárd forintot kötöttek le magyar állampapírban, részvényekben és befektetési jegyekben a háztartások.
A megtakarítókkal szemben a piaci hozamok ellenben már sokkal szűkmarkúbbak voltak, legalábbis az év elején tapasztaltakhoz képest, és 62 milliárd forinttal gyarapították a meglévő befektetések értékét.
A februári, mínusz 78 milliárd forintos nettó értékesítés után ezúttal 57 milliárd forintért vásároltak be magyar állampapírból a háztartások, igaz, az előző havi megtorpanás is csak technikai jellegű volt. Mint ahogyan arra az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) felhívta a figyelmet, a jegybank múlt havi értékpapírpiaci statisztikáját a februári jelentős kamatkifizetések hatása torzította, ezeket kiszűrve a lakossági befektetők nettó vásárlók voltak a piacon.
Ez a trend tehát folytatódott az első tavaszi hónapban is. A lakosság továbbra is a hosszú – éven túli lejáratú – forintkötvényeket részesíti előnyben, ebből 49 milliárd forintnyit táraztak be. A diszkontkincstárjegyekből (egy évnél rövidebb állampapírból) további 33 milliárd forintra mutatkozott kereslet. A devizás állampapírjaikból ellenben 24 milliárd forint értékben váltottak vissza.
A hazai kisbefektetők a fentiek eredményeként fél százalékkal növelték állampapírvagyonukat, és ezzel már több mint 12 700 milliárd forinttal finanszírozták az első negyedév végén az államadósságot.
Egyéb – vállalati és banki – kötvényeiből hétmilliárd forintot adtak el a háztartások, a teljes állomány ennek betudhatóan kevesebb mint 1 százalékkal 655 milliárd forintra csökkent.
Equilor TraderKereskedj és fektess be a jövő technológiájával – Bárhol, bármikor! |
A befektetési alapokkal mostanában nem igazán lehetett melléfogni, a hazai eszközosztály hónapról hónapra termeli a sok tízmilliárdos hozamokat az ügyfeleknek. Nem volt ez máshogyan most sem, a portfóliókezelők a piaci hullámokat meglovagolva 81 milliárdos árfolyamnyereséget szállítottak.
A befektetők ennek bő kétszeresét, 183 milliárd forint friss megtakarítást vittek az alapkezelőkhöz, szinte pontosan annyit, mint februárban. A háztartások befektetési alapokban fialtatott megtakarítása így csaknem 3 százalékkal ugrott meg, ezzel ismét a legdinamikusabban növekvő kategóriának bizonyult.
A tőkebeáramlást tekintve a befektetési jegyek immár negyedik hónapja népszerűbbek a lakosság körében, mint az állampapír.
A pesti tőzsdén sorra dőlnek a rekordok idén, a lakosság ugyanakkor továbbra is csak óvatosan nyúl a részvényekhez. Márciusban 14 milliárd forintért vásároltak hazai papírokat, ám a tőzsdézéssel összességében így is 21 milliárd forint árfolyamveszteséget szenvedtek el.
A BUX 0,8 százalékkal ereszkedett a februári csúcsértékéről, a Richter- és az OTP-részvényekkel 4, illetve 3,5 százalékos veszteségük keletkezett a blue chip papírokat egész hónapban tartó kisbefektetőknek. A jól választóknak azért így is lehet okuk az örömre: a Mol-részvények 2,4 százalékkal, a Magyar Telekom papírjai 9 százalékkal drágultak egy hónap alatt.
A lakosság magyar részvényportfóliójának összértéke így közel fél százalékkal 1721 milliárd forintra csökkent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.