Megelégelték Washingtonban is a Boeing sorozatos malőrjeit, az Egyesült Államok igazságügyi minisztériuma büntető eljárást kezdeményezett a repülőgépgyártó ellen, mivel – amint a Boeinggel közölték – a cég megszegte a felek közt létrejött 2021-es megállapodást, amely a Boeing 737 Max 2018-as és 2019-es, összesen 346 emberéletet követelő baleseteit követően mentesítette a büntetőjogi következményektől – írja a brit The Standard hírportál. Az angolszász országokban a jogi személyek is büntetőjogi felelősségre vonhatók.
A Boeing ugyanis elmulasztott „megfogalmazni, bevezetni és végrehajtani egy olyan vállalati megfelelési (compliance) és etikai programot, amellyel az amerikai büntetőjogi normák megsértését megelőzhetnék, illetve felderíthetnék a társaság működése során” – állítja a megkeresésben a minisztérium.
Januárban a Boeingnek már szembe kellett néznie egy átfogó vizsgálattal, amikor leszakadt a géptörzs oldalfalának egyik darabja az Alaska Airlines új 737 Max 9 típusú repülőgépéről, és csak hajszál híján maradt el az újabb katasztrófa. Ráadásul a haváriára mindössze két nappal azelőtt került sor, hogy lejárt a vállalatot védő 2021-es megállapodás.
Mielőtt döntenének a vádemelésről, a minisztériumi tisztviselők most azt vizsgálják, hogy a repülőgépgyártó milyen lépéseket tett a megállapodás megsértésének orvoslására, ezért a június 13-ig adtak határidőt a cégnek a részletes válaszadásra. Ezután pedig július 7-ig döntenek az eljárás megindításáról.
A Boeing menedzsmentje egy rövid válaszban már közölte, hogy véleménye szerint tiszteletben tartotta a megállapodást, de arról is biztosították a tárcát, hogy a lehető legnagyobb átláthatósággal kívánnak együttműködni, ahogy ezt a megállapodás teljes időtartama alatt is tették, beleértve az Alaska Airlines januári balesetét követően feltett kérdésekre adott válaszaikat is.
A Boeing folyamatos válsága egyébként már vezetőségi átszervezéshez és kormányzati vizsgálatokhoz is vezetett.
Egy áprilisi szenátusi meghallgatáson a vállalat egyik mérnöke azt vallotta, hogy veszélyesen leegyszerűsítették a gyártási folyamatot bizonyos repülőgépeknél, és amikor emiatt biztonsági aggályokat vetett fel, egyszerűen félreállították, bár azt a történetet a vállalat vitatta.
Visszatérve a büntetőeljárásra, az előkészítés során az igazságügyi minisztérium tisztviselői május 31-én találkoznak a halálos balesetek áldozatainak családtagjaival és ügyvédjeikkel is – írja a Reuters.
„Ez az első lépés afelé, hogy a Boeinget végre felelősségre vonják a két járat 346 utasának, illetve pilótáinak és légiutas-kísérőinek a haláláért” – mondta a brit hírügynökségnek Paul Cassell, az áldozatok családtagjait képviselő egyik ügyvéd.
„Most az igazságügyi minisztériumnak kell előrevinnie a büntetőeljárást, mégpedig határozottan és hatékonyan, hogy mielőbb megszülessen az ítélet” – tette hozzá.
A Boeing amúgy a 2021-es büntetőjogi mentesítése fejében már megfelelőségi gyakorlatának átalakításán túl szintén vállalta, hogy összesen 2,5 milliárd dollárt fizet az áldozatok hozzátartozóinak.
A cég részvényárfolyama idén eddig több mint 28 százalékkal, szerdán pedig a tőzsdenyitás előtti online kereskedésben 1 százalékkal 180 dollár alá esett. Ezen az áron azonban már vételre ajánlja a papírt az LSEG elemzői konszenzusa, mégpedig 230 dolláros medián célár mellett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.