A globális repülőgéphiányon nem segít az amerikai Szövetségi Légügyi Hivatal csütörtökön hozott döntése. Az FAA, miután mérlegelte a Boeing hozzá benyújtott, a gyártás- és utasbiztonságot fókuszba helyező cselekvési tervét, úgy döntött, nem engedélyezi az óriásvállalat legfontosabb bevételi forrását jelentő 737 MAX repülőtípus havi gyártási limitjének a megemelését.
Ez egyben azt is jelenti, hogy az ezer sebből vérző Boeing számára a balul kezdődött 2024-es év balul is fog befejeződni, ugyanis ez a rendkívül keresett üzemanyag-takarékos géptípus termeli készpénzt a Boeing számára, miközben a többi inkább csak égeti az egyre szűkülő tartalékokat.
Ezt a Boeing pénzügyi igazgatója egy múlt heti interjújában meg is erősítette, masszív veszteségekre figyelmeztetve a befektetőket. Az Alaska Air repülés közben kizuhant vészkijárati ajtaja ügyében elrendelt, majd további incidensek révén kiterjesztett hatósági vizsgálatsorozat tárta fel a Boeingnél és beszállítóinál a minőséggel és a biztonsággal kapcsolatos problémákat, ezek felszámolásáig a Boeing nem szerelhet össze havi 38-nál többet a MAX-okból.
Ez késedelmes szállításokhoz vezet, ami nem a Boeing-ügy felügyeletét ellátó Mike Whitaker FAA-igazgató gondja, hanem a repülőgépgyártó éléről az év végén távozó Dave Calhouné és csapatáé, akiknek tiszta lappal kellene átadni az irányítást még ki sem jelölt utódaiknak.
Whitaker elmondása szerint a MAX-gyártás felfuttatásának engedélyezése nem is szerepelt a Calhounnal tegnap folytatott tárgyalásain, azt a cég nem is kezdeményezte. Igaz, hiába is tette volna, a visszautasítás garantált lett volna, ráadásul a gyártási folyamat előírt és vállalt újrahangolása nem megy zökkenők nélkül, ezért a Boeing nem is tudja kihasználni a 38 darabos havi kontingenst.
A cég 11 oldalban összesűrített intézkedési tervet publikált csütörtök este, miután azt egyeztették az FAA szakembereivel. Ebben nemcsak a hatóság észrevételeit, hanem a munkatársak által igényelt változtatásokat és jelzett hibaforrásokat is számba vették.
Hat kritikus, biztonságra összpontosító termelési területet nevesítettek, amelyekkel kiemelten foglalkozni fog. Ezek közé tartozik
Mindezt az FAA szoros és fokozott felügyelete alatt végzik majd a következő hónapokban. Heti rendszerességgel tartanak majd megbeszéléseket, illetve negyedévente értékelik az elért haladást a vállalat és az amerikai felügyelet vezetői.
Mike Whitaker megismételte, hogy a Boeing előtt még hosszú út áll, mire visszaszerzi a közbizalmat.
Rendszerszintű változásra van szükség a vállalatnál, amelynek erős, rendíthetetlen és hosszú távra szóló elkötelezettséget kell mutatnia a biztonság és a minőség iránt
– hangoztatta a légügyi hatóság igazgatója.
A krónikussá és globálissá vált repülőgéphiányért azonban nemcsak a Boeinget terheli felelősség, abban a piacvezető Airbus is vastagon benne van. Igaz a páneurópai óriásvállalatnál inkább a beszállítókon kell elverni a port, a Pratt & Whitney hajtóművek utólagos hibajavítása ugyanis sokba kerül mind a gyártónak, mind az emiatt a gépeket nélkülözni kénytelen légitársaságoknak.
2024 és 2026 között mintegy 350 Airbus A320neo repülőgépet kell hosszú hetekre kivonni a forgalomból a hajtómű nem tervezett karbantartása miatt. Az AeroDynamic Advisory szerint az idén az eredetileg leszerződött mennyiségnek csak a 81 százalékát tudja átadni a két nagy repülőgépgyártó.
A hiány törvényszerűen kitermeli a maga haszonélvezőit, akik most az átvett gépek továbbadásával jutnak csinos nyereséghez. A Reuters értesülései szerint az amerikai fapados Frontier Airlines és a magyar hátterű Wizz Air akár akár több százmillió dollárt is nyer azzal, hogy a null kilométeres utasszállítókat magasabb piaci áron továbbadják a nagy lízingcégeknek, majd visszabérlik tőlük azokat.
Ezek az eladási és visszabérlési (sale-and-leaseback) ügyletek módot jelentenek a légitársaságok számára arra, hogy likviditást teremtsenek és enyhítsék a mérlegükre nehezedő nyomást.
Így a készpénzállományukat is kímélni tudják. Az ilyen ügyletek a Cirium Ascend Consultancy tanácsadó szerint az utóbbi időben nagyon megszaporodtak, különösen az amerikai piacon, amely már a globális tranzakciók 24 százalékáért felel, szemben a 2022-es 10 százalékkal.
Az új repülőgépek árai 20 százalékkal magasabbak, mint a pandémiát megelőzően voltak, igaz, ebben az infláció is valamennyire közrejátszott
– mondta John Heimlich, a nagy amerikai fuvarozókat képviselő Airlines for America (A4A) vezető közgazdásza. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy amikor évekkel korábban a repülőket a kialkudott áron megrendelték, még nem dolgozott gőzerővel az infláció. Menet közben pedig a gyártók már nem tudták érvényesíteni megnövekedett költségeiket az átadási árban.
A Frontier az első negyedévben ezekből az ügyletekből 71 millió dolláros nyereséget jelentett, ez 78 százalékkal több mint az egy évvel korábbi. Vélhetően a folyó negyedévben is hasonló hasonló nagyságú profitot fognak ebből kimutatni a Cirium prognózisa szerint.
A denveri központú fapadosnak szerencséje volt az időzítéssel, 2021-ben akkor adott le egy nagyobb megrendelést, amikor az árak még a mélyben voltak, az infláció pedig a pincében kushadt.
A több mint 200 új Airbusát 2029-ig ütemezetten kapja meg a Frontier, úgyhogy addig még minden bizonnyal kaszálni fog a sale-and-leaseback ügyleteken. A Frontier mellett a vezető amerikai légitársaságok (United, Delta és American) is nyertek ugyan az ügyön, de jóval kevesebbet. A Frontier a legutóbbi öt negyedévből csak egyben tudott nyereséget kimutatni.
A befektetők aggódnak amiatt, hogy a cég nem az alaptevékenységéből, azaz a légi fuvarozásból tud profitot csiholni, hanem a „mellékesből”, ami hosszabb távon nem veszi jól ki magát. Pláne ha megfordul közben a széljárás
– jegyzi meg Jamie Baker, a JPMorgan elemzője. Barry Biffle, a Frontier vezérigazgatója ezt azzal ütötte el, hogy a készpénz, amit a gépügyleteken szereznek éppen olyan valós és éppen annyit ér, mintha jegyeladásokból szerezték volna.
Friss gyorsjelentése szerint a lízingügyleteken a Wizz Air is sokat nyert, a diszkont légitársaság 244,8 millió eurós nyereséget könyvelhetett el a márciussal zárt pénzügyi évében, amikor is 30 átvett repülőt adott el és lízingelt vissza.
A légitársaság teljes, 365,9 millió eurós éves profitjának tehát a 67 százaléka származott ebből a tevékenységből. Egy évvel korábban csupán 99,7 millió euró volt az ebből származó pénzügyi nyereség.
Közben a lízingdíjak is derekasan növekednek, Aengus Kelly, az AerCap repülőgéplízing-társaság vezérigazgatója szerint a globális repülőgéppiac szűkössége miatt az évtized hátralévő részében is ez marad a trend.
Az A4A becslése szerint a légitársaságok 30 százalékkal többet költenek lízingre, mint a világjárvány előtt. A Cirium adatai szerint
egy Airbus A321neo lízingdíja már havi 455 ezer dollárra rúg, ami 30 százalékos növekedést jelent 2020 óta.
A légitársaságoknak viszont a lízing futamideje alatt nemcsak a havi bérleti díjat kell fizetniük, hanem karbantartási költségek is őket terhelik. Ezek nem alacsony összegek, s ha beüt a krach, akkor az fájdalmas tud lenni.
A brazil Gol légitársaság épp a magas lízing- és kamatkiadások miatt kért januárban csődvédelmet, mert a Boeing a saját nehézségei miatt nem tudott kellő számban repülőt szállítani neki, így a Gol nem számíthatott a sale-and-leaseback üzleteken keletkező bevételekre, amelyek a saját működését finanszírozták volna a lyukak betömködésével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.