Annak dacára, hogy számos egyszeri tétel terhelte az OTP első negyedéves eredménykimutatását, igencsak jól kezdte az évet a bank, hiszen a 240 milliárd forintos nettó profit 8 százalékot vert az elemzői konszenzus várakozására – írja befektetőknek szóló jegyzetében a JPMorgan.
Az adózás utáni eredményt rontó, összességében 57 milliárd forintos egyszeri tételek közül a JPMorgan az idei évet terhelő 29 milliárd forintos magyar bankadót és a csoportra kivetett 10 milliárd forintos extraprofitadót, valamint a különböző országok betétbiztosítási díjait emeli ki.
A korrigált adózott nyereség éves bázison 23 százalékos növekedését az amerikai elemzőcég szerint főként a nettó kamatbevételek 40 százalékos bővülése, valamint a kockázati költségek csökkenése okozta.
Az év első három hónapjában ugyanis 7 milliárd forint nettó céltartalékot oldottak fel, főként Magyarországon és Horvátországban, valamint Ukrajnában, ám Üzbegisztánban is normalizálódtak a kockázati költségek, itt a negyedéves céltartalékok kétharmadukkal csökkentek.
A tőketeremtés ugyanakkor visszafogott volt az OTP csoportnál, a CET1 tőkemegfelelési mutató kismértékben, 16,7 százalékra javult, mivel a nyereséghatást nagyrészt ellensúlyozta a kiváltképpen a devizahatásból eredő magas hitelkockázat-növekedés.
Összességében az elemzők kiemelik, hogy a piaci konszenzus által az idei évre várt - nem korrigált - 815 milliárdos nettó eredmény 30 százalékát már hozta is a bank az első negyedévben.
Szintén sokat lendített a bank eredményességén, hogy a működési költségek negyedéves bázison 8 százalékkal visszaestek, bár éves összevetésben 15 százalékkal gyarapodtak.
A vártnál jobb első negyedéves eredmény miatt az amerikai bank elemzői úgy vélik, a piac által várt 860 milliárd forintos éves korrigált profit túlzottan konzervatív lehet, ők maguk 14 százalékkal vannak a konszenzus felett, elsősorban a nettó kamatbevételi sor miatt, ahol 6 százalékkal magasabb számot várnak az elemzői átlaghoz képest.
Annak ellenére, hogy az OTP részvényei az év eleje óta sokat drágultak – bár az utóbbi időben volt egy kisebb visszaesés a kurzusban –, mind a P/E (árfolyam/egy részvényre jutó nettó nyereség) alapján, mind az egy részvényre jutó könyv szerinti értékhez mérten még mindig diszkontáron forognak a régiós szektortársak papírjaihoz viszonyítva.
Arról nem is beszélve, hogy a részvény csütörtöki 17 480 forintos záróértékét a JPMorgan 22 ezer forintos célára nagyjából 26 százalékkal múlja felül, azaz teljesen indokolt a bank folytatódó sajátrészvény-vásárlási programja.
Az amerikai elemzők egyébként a célárat tekintve is optimistábbak a londoni tőzsde (LSEG) elemzői konszenzusánál, hiszen az utóbbi medián értéke 19 790 forint. Abban azonban nincs eltérés az elemzői konszenzus és a JPM véleménye között, hogy venni kell az OTP részvényeit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.