Miután az Opus Global kiemelkedő teljesítményt nyújtott tavaly, az idei első negyedéves eredményei első látásra kissé kiábrándítónak tűnnek, ám ez a benyomás csalóka – írja a tőzsdei cég egy hete publikált gyorsjelentéséről Czibere Ákos, az Equilor részvényelemzője.
Az év első három hónapjában ugyanis a bevétel 13,8 százalékkal, 144 milliárd forintra, az EBITDA 3,9 százalékkal, 27,9 milliárd, míg az üzemi eredmény 4,7 százalékkal, 14,4 milliárd forintra csökkent az előző év azonos időszakához mérten.
A csökkenés ellenére azonban javultak a vállalat jövedelmezőségi mutatói, hiszen a fenti számokból már jól látható, hogy az EBITDA-marzs és az üzemieredmény-ráta is emelkedett, mégpedig az előbbi 1,8 százalékponttal 17,1 százalékra, az utóbbi pedig 1 százalékponttal kereken 10 százalékra – emeli ki az elemző.
A pozitív tendencia hátterében pedig az áll, hogy a működési költségek nagyobb mértékben csökkentek, mint a bevételek. Különösen igaz ez a működési költségek mintegy 76 százalékát kitevő anyagköltségekre. A személyi kiadásokra persze ez nem vonatkozik, lévén a csoport munkavállalóinak a létszáma 3,1 százalékkal, a bér pedig 15,7 százalékkal emelkedett.
A legnagyobb pozitív fordulatot Czibere Ákos a pénzügyi bevételek során fedezte fel, ahol a bázisidőszaki, durván 240 millió forintos mínusz most 2,9 milliárd forintos nyereségbe fordult, ami döntően hozzájárult, hogy az adózott profit 3,6 százalékkal, az új rekodot jelentő 11,2 milliárd forintra bővült.
A menedzsment szerint a pénzügyi szaldó főként a kamatterhek csökkenésének és a devizaárfolyamok kedvező alakulásának köszönhető. Emellett az elemző megemlíti, hogy az Opus mérlegének közel negyedét pénzeszközök teszik ki, melyek egy részét a tárgyidőszakban az elérhető maximális kamatmarzs mellett fialtatták, miközben a cégcsoport teljes adósságállománya 345 millió forinttal, 130,2 milliárd forintra mérséklődött.
A vállalat négy üzletága közül az energiadivízió hozta a legtöbb bevételt, 39,4 százalékos aránnyal. Ezt követte sorrendben az ipari, az élelmiszer és mezőgazdasági, valamint a turizmus szegmens.
Az elemző az Opus Global célárát 527 forinton, ajánlását pedig vételen hagyta.
A társaság részvényei tavaly év végétől péntek délelőttig közel 11 százalékkal, 423 forintra drágultak, miután részvényenként 10,38 forint osztalékot is kaptak a tulajdonosok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.