Megosztja a technológiai ipart J. D. Vance szenátor, aki Donald Trump elnökjelölt az alelnöki posztra szemelt ki. Miközben Vance kulcsszerepet játszik abban, hogy a republikánusok kortestábort építsenek a hagyományosan demokrata kötődésű Szilícium-völgyben. És úgy tűnik, a startup-ökoszisztémákban érdekelt cégek melléjük álltak, vagyis Trump meghódította a Little Techet. Ám a Big Tech nagyon tart Vance kormányzati szerepétől.
Vance alelnöki jelölése rossz hír az olyan gigacégeknek, mint a Google, az Apple, a Meta vagy az Amazon. Az ohiói szenátor korábban többször is világossá tette, hogy
szabályozná vagy feldarabolná a túl nagy és túlságosan erős technológiai vállalatokat.
Ami azért érdekes, mert a republikánusokra hangolódott Little Tech befektetők is éppen azért távolodtak el a demokratáktól, mert úgy érezték túlszabályozza a technológiai szektort.
Nem Vance találta ki, hogy a Big Tech agyonnyomja a piacot. Régi nóta a Wall Streeten, hogy a széles piacot leképező S&P 500 indexkosár nyereségének javát a mesterséges intelligencia fejlesztésekben érdekelt néhány nagyvállalat adja, ami magában rejti a váratlan piacomlás kockázatát is. A piacot torzító árbefolyásolásról nem is szólva.
Vance jó lesz a Szilícium-völgynek, mert jó kapitalista, aki támogatja a szabad versenyt
– véli Crystal McKellar, az Aloft VC kockázati tőkecég partnere. Hozzátéve: az olyan gigacégek, mint a Google vagy a Meta liberális nézeteket támogatnak, s így Joe Biden elnök és a demokraták gazdasági hátterét biztosítják.
A német Handelsblatt más iparági szereplőket is idéz, s arra jut, hogy sokan szerencsésnek tartanák, ha a Fehér Házban dolgozna egy korábbi startup befektető, aki jól ismeri technológiai ágazatot és a kockázati társaságokat. Már Vance saját cége, a Narya Capital, majd politikai pályája is nagyban támaszkodott a PayPal-maffiaként emlegetett befektetői körre, akik a technológiai szektoron belül egy republikánus kemény magot alkotnak. Ennek a vállalati csoportnak egyik vezéregyénisége Elon Musk is, aki kedden közölte, hogy támogatja Donald Trumpot az amerikai elnökválasztáson, s a kampányához havi 45 millió dollárral járul hozzá egy politikai akcióbizottságon (PAC) keresztül.
Az utóbbi időben egyre több jel utal a jobbra tolódásra a korábban túlnyomórészt liberális technológiai szektorban. Jól példázza ezt a kockázatitőke-céget vezető Marc Andreessen esete, aki élete nagyobb részében demokrata volt, korábban Obamát is támogatta, 2016-ban pedig Hillary Clinton elnökjelöltségét pénzelte. Most üzlettársával Ben Horowitzcal írtak egy blogbejegyzést, hogy meg kell védeni az induló vállalkozásokat (Little Tech) a kormányzati szabályozástól, amely szerintük bebetonozza a nagy technológiai cégek vezető pozícióját.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.