Tömeges kitárazás követte a tőzsdén a Tesla halovány negyedéves gyorsjelentését. Bármily megrázó is a nyereség 45 százalékos leolvadása, a befektetőknek szembe kell nézniük azzal, hogy ennél sokkal rosszabb lenne a helyzet, ha kiszűrnénk a számokból az állami támogatásokat. A profit felét ugyanis azokból a klímakreditekből könyvelte el a Tesla, amelyet eladtak rivális autógyártóknak, hogy azok teljesíteni tudják az éghajlatváltozással összefüggő kibocsátási vállalásaikat.
A klímapénz tiszta profit, és technikailag nem számít támogatásnak. Mégis feltűnő, hogy a Tesla milyen mértékben támaszkodik az amerikai szövetségi és az állami, például a kaliforniai ösztönzőprogramokra.
A The Wall Street Journal epésen emlékeztet arra,
hogy a Tesla épp azon a napon kapta meg a legutóbbi klímapénzt, amikor Elon Muskról elterjedt a hír, hogy havi 45 millió dollárral támogatja és szorgalmazza Donald Trump visszatérését a Fehér Házba, s egyetért az elektromos járművek fejlesztését ösztönző kormányzati támogatások megszüntetésével. (Musk később cáfolta, hogy ennyivel támogatná Trumpot.)
Nem kis összegről van szó, hiszen a júniusban véget ért negyedévben egymilliárd dollár szövetségi támogatást kapott a Tesla, szemben az egy évvel ezelőtti 282 millió dollárral, és a tavalyi teljes évi 1,79 milliárd dollárral. Míg Kaliforniában, ahol a támogatási rendszert kitalálták, tavaly év elején a Tesla EV-eladóként 2,48 milliárd dollár értékű kreditet kapott – Gavin Newsom kormányzó irodája szerint.
Donald Trump elnöksége idején hosszadalmas jogi csatározás zajlott a Fehér Ház és Kalifornia között a szigorú károsanyag-kibocsátási normákról. 2019-ben a Trump-adminisztráció megszüntette Kalifornia különleges jogait, amit azonban a Biden-korszakban visszaállítottak. Ebből a Tesla mint EV-gyártó vastagon profitált.
Trump előretörése elbizonytalanította az iparágat.
Az autógyártók most azon dilemmáznak, hogy egyáltalán érdemes-e a költséges EV-gyártásba invesztálni, s versenyezni a Teslával és a külföldi gyártókkal. Lehet, olcsóbban jönnek ki, ha megvásárolják a kibocsátási krediteket. Pláne, ha Trump nyer, akkor akár még fosszilis reneszánsz is jöhet a tengerentúlon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.