BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Amerikaiak uralják a Bloomberg TOP 10 szupergazdagok friss listáját

Napjainkban szinte kizárólag a technológiai szektor a szupergazdagság forrása. A lusxusipar vagy a tőzsdei spekuláció csak epizódszerepet játszik.

Most éppen Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója vezeti 235 milliárd dolláros vagyonnal a szupergazdagok listáját, melyet a Bloomberg mindennap, a New York-i tőzsdezárás után frissít. Második helyen Jeff Bezos, az Amazon alapítója áll 193 milliárd dollárral. Musk és Bezos gyakran helyet cserél. Például március elején Bezos vezetett 200 miliárddal, míg Musknak akkor 198 milliárdja volt. A tőzsdei ralik és árfolyamomlások időről időre átrendezik a listát.

10th Annual Breakthrough Prize Ceremony - Arrivals
Elon Musk magabiztosan vezeti a listát / Fotó: AFP

Egyvalami nem változik a listán, mégpedig az amerikai milliárdosok túlsúlya az élbolyban. Az első 20 helyen 14 amerikait találunk, míg az első 5 helyen négyet. Az is feltűnő, hogy az első 10 helyen 8 milliárdost találunk a technológiai szektorból. Egy képviselője van a luxusiparnak, a francia Bernard Arnault, és egy spekuláns, az amerikai Warren Buffett tudta beverekedni magát ebbe a szűk körbe.

Az amerikaiak között a francia LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton luxusbirodalom ura, Bernard Arnault tudta megvetni a lábát. Most a negyedik 185 milliárd dollárral. Feltűnő azonban, hogy amíg az első tízben mindnekinek nőtt a vagyona egyéves visszatekintésben, addig Arnault 23 milliárdnyi leolvadást szenvedett el. Ami azzal függhet össze, hogy a pandémiás bosszúvásárlások felpörgették a pezsgők, a kézitáskák és a luxusékszerek piacát. Ám ezek lecsengése nehéz helyzetbe hozta a luxusipart, különösen a luxustermékek kevésbé tehetős vásárlói csökkentették vásárlásaikat az elmúlt évben, nyomást gyakorolva a részvényárakra az egész iparágban. 

Amerikai milliárdosok uralják a szupergazdagok listáját / Forrás: Bloomberg

Ázsia két leggazdagabb embere, az indiai Mukesh Ambani és Gautam Adani is az előkelő 11. és 12. helyet foglalja el a listán bő 100-100 milliárd dolláros vagyonnal. Nem véletlen, hogy indiaiak kerültek Ázsiából az első húszba, ugyanis évtizedek óta nem koncentrálódott olyan hatalmas vagyon az indiai társadalom leggazdagabb 1 százalékának a kezében, mint napjainkban. A World Inequality Lab kutatóintézet szerint India leggazdagabbjainak tulajdonában van az ország vagyonának 40 százaléka, ami fél évszázados rekord. Ráadásul a népesség leggazdagabb 1 százalékának kezében összpontosul a jövedelmek 22,6 százaléka. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.