BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az első hullám hamar visszahúzódott a tőzsdéken, de már úton lehet a következő vihar

Spekulatív pozíciók zárása okozhatta a viharos fekete hétfőt. Ám még bőven vannak nyitott tétek, melyeket egy második hullám elsöpörhet.

Nem buborék pattant, s nem is a recessziós vihar söpört végig a tőzsdeparketteken. Úgy tűnik, hogy az e heti tőzsdei hullámvasutazás oka a spekulatív kereskedések irányváltása. 

Wall Street sign, New York City, USA.
Spekulációs fordulat lehet a tőzsdei vihar hátterében / Fotó: Getty Images

Elképesztő pályát írt le a fekete hétfőn a Cboe volatilitási index (VIX), amely a széles piacot leképező S&P 500 indexhez kapcsolódó opciókon keresztül méri a turbulenciára vonatkozó várakozásokat, s az idei év nagy részében 15 alatt mozgott. Hétfőn már kora reggel elérte a 65,73-ot, amely a harmadik legmagasabb érték a feljegyzések 1992-es kezdete óta, a 2008-as globális pénzügyi válság és a 2020-as pandémiás összeomlás után. A piaczárásra a VIX 38,57-ra esett, ám még ez is több mint duplája a mostanában szokásosnak. És a határidős VIX-pozíciók, melyeket azért nyitnak, hogy megvédjék a befektetést a jövőbeni volatilitástól, egészen októberig 27-es vagy magasabb VIX-et áraznak. 

Farok csóválja a kutyát

A félelemindex napközbeni csúcsa és zárása közötti különbség minden idők legnagyobb rése volt. Ám fetűnő, hogy a VIX alapját képező opciós szerződések között nagyobb kilengést mértek, mint az általuk követett S&P 500 kosár prompt részvényárfolyamai között.

Mindez 

azt sugallja, hogy az opciók billentették ki a piacot.  

A képlet viszonylag egyszerű, amikor nyugodt a tőzsde, a befektetők a volatilitás ellen fogadó opciókkal profitálnak.  Az elmúlt időszakban több piaci szegmens is feltűnően fagyott volt, ami utólag már vihar előtti csendként értékelhető. Erre még rátett egy lapáttal a strukturált termékek újbóli népszerűsége. Ráadásul, a bankok a volatilitást elnyomó módon fedezték a kockázatot. Így nem csoda, hogy 

a rossz hírek hirtelen az egekbe robbantották a volatilitást. 

Mire a kereskedők rohantak fedezni a veszteségeket, eladták a leginkább túlvásárolt eszközöket, ami újabb volatilitást generált. Az automatikus eladási megbízások, a pánik lendülete és a „kockázatparitás” stratégia tovább táplálták ezt a visszacsatolási hurkot.

Azért nem az opciók állnak minden volatilitás mögött. 

A japán jen esetében volt egy naiv feltételezés,

hogy a Bank of Japan tartósan alacsonyan tartja a hitelfelvételi költségeket, ami gigantikus carry trade buborékot dagasztott. A befektetők hosszú éveken át a legalacsonyabb japán kamatokon vettek fel hitelt, hogy magasabb hozamú eszközöket, köztük amerikai technológiai részvényeket vásároljanak. Amikor a tokiói jegybankárok úgy döntöttek, hogy 17 év után szigorítják a monetáris politikát, globálisan megremegtek a piacok.

A VIX félelemindex kilengései az elmúlt napokban
Minden idők legnagyobb rése volt a félelemindex napközbeni csúcsa és zárása közti különbség

Sanszos még egy kitárazási hullám

A széles piacot leképező S&P 500 alig két hét alatt 8,5 százalékot zuhant. A Bespoke Investment Group elemzése szerint az ilyen gyors eladások ritkák, de általában erősen pozitív hozamok követik őket a következő hetekben és hónapokban. Szoros kivétel volt a 2020-as pandémiás pánikot követő késleltetett, bár kétségkívül erőteljes visszaépülés. Ennek ellenére rögös út állhat a piacok előtt.

A volatilitási kereskedők gyakran hangsúlyozzák, hogy időbe telik, amíg a rossz ügyleteket törlik a rendszerből. 

Egy volatilitási csúcs általában magasabb kereskedési sávba tolja a VIX indexet, 

legalább 30 kereskedési napos távlatban. Tartósabb fellendülés csak a 40. és 50. kereskedési nap között várható. 

Színezi az összképet, hogy még mindig sokan fogadnak a VIX ellen. Továbbá a nettó fedezeti alapok jennel szembeni pozicionálása is magas, olyan hatmilliárd dollárra tehető, bár ez jelentős leolvadás a júliusi 14 milliárd dollárhoz képest. Mégis

minden adott egy második kitárazási hullámhoz. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.