Nyáron sem hanyagolják befektetéseiket a magyarok, erről tanúskodik, hogy a hazai befektetési alapok vagyona júniusban újabb csúcsot döntött a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint.
Az alapkezelőknél fialtatott ügyfélvagyon 2,3 százalékkal ugrott meg az első nyári hónapban, és minden korábbinál több, 20 688 milliárd forintot kezelnek bennük. A hazai alapkezelők sikersorozata, a kezelt állomány bővülése ezzel immár 26 hónapja, vagyis több mint két éve töretlen.
Az újabb, 460 milliárd forintos gyarapodáshoz
A részvényalapok különösen erősen fordultak rá a nyárra, bő háromszázmilliárd forintos ugrással. Ez elsősorban a kiemelkedőnek számító, 210 milliárd forintnyi beáramló friss tőkének köszönhető, de az alapkezelők is kitettek magukért, 85 milliárd forintnyi hozamot termelve az ügyfeleknek, amit még kilencmilliárdos devizapiaci árfolyam-emelkedés is megtoldott. A részvényes portfóliók vagyona először lépte át az 5000 milliárd forintos szintet.
Kifejezetten jól teljesítettek a 4 százalékkal terebélyesedő vegyes alapok is, amelyeket a megtakarítók 73 milliárdos nagybevásárlása mellett bő 40 milliárdos piaci hozamemelkedés is támogatott, új csúcsra repítve a többféle terméktípusból építkező kategóriát.
A legnagyobb vagyonnal rendelkező kötvényalapok ellenben nyár eleji sziesztára vonultak, és meglehetősen mérsékelt, szűk 1 százalékos bővülést értek el. A szinte teljesen elapadó – mindössze hárommilliárd forint – friss megtakarítás mellett a növekedés az árfolyam-emelkedésnek volt köszönhető, igaz, a 6469 milliárdos hó végi eszközérték így is új rekord.
Az általában megbízható teljesítményt nyújtó ingatlanalapokat régen látott tőkekivonás rengette meg, számottevő vagyoncsökkenést eredményezve.
A befektetők júniusban 111 milliárd forintot váltottak vissza itteni kitettségükből, amit pár tízmilliárd forintos piaci árfolyam-emelkedés sem tudott érdemben ellensúlyozni, a kezelt állomány így 2,4 százalékkal zuhant. A júniusihoz hasonló pénzkivonásra az MNB statisztikái szerint korábban még nem volt példa, legutóbb pedig 2022 decemberben regisztrált tőkekivonást a jegybank az ingatlanalapoknál.
Az ugyancsak az ezermilliárd forint feletti vagyonszintet képviselő származtatott alapok 3,5 százalékos bővülése mögött a 44 milliárdos friss megtakarítások állnak, a méretben feleakkora pénzpiaci alapoknál szintén az ügyfelek bevásárlása emelte az összesített vagyon értékét.
Az első fél év mérlege is igen meggyőző, a hazai befektetési szektor vagyona ugyanis 14 százalékkal, 2533 milliárd forinttal hízott.
A dinamikus növekedéshez leginkább a megtakarítók fegyelmezettsége kellett, akik összesen 1743 milliárd forintot kötöttek le a portfóliómenedzsereknél az év eleje óta.
A hozamok 653 milliárd forinttal gyarapították a befektetések értékét, a devizapiaci mozgások pedig további, 137 milliárdos pluszt jelentettek az időszakban.
Örvendetes, hogy a gyarapodás teljes körű, minden kategóriára kiterjedő volt, mi több, a szerényebben teljesítő ingatlan- és pénzpiaci termékek kivételével az összes kategória két számjegyű bővülésről tudott beszámolni.
A messze a legtöbb pénzzel rendelkező kötvényalapok vagyona bő tizedével lett több az év első felében, ez 655 milliárdos bővülés. A részvényalapoknál ennél valamivel nagyobb, 15 százalék feletti – 706 milliárd forintos – volt a gyarapodás, a második legnagyobb kategória lemaradása így némileg csökkent a kötvényes termékekhez képest.
Az újabb reneszánszukat élő vegyes alapok eszközértéke az előbbiekénél sokkal dinamikusabban, negyedével nőtt hat hónap leforgása alatt, ezzel már közelíti a 3000 milliárdos szintet a többféle eszköztípusból válogató kategória vagyona.
A származtatott alapok 30 százalékot – mintegy 300 milliárd forintot – szedtek magukra, ennél is nagyobb mértékű növekedést pedig csak a parányi méretű garantált alapok tudnak felmutatni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.