Törvénytelenül őrizte keresési monopóliumát a Google egy szövetségi bíróság döntése szerint, amikor a vállalat több milliárd dollárt költött arra, hogy az ő szolgáltatása legyen az alapbeállítás egy sor eszközön vagy böngészőn.
A hétfői döntés szerint a keresőóriás gyakorlata megsértette az amerikai versenyjogi törvényeket, ami óriási siker az ország trösztellenes hatóságai számára, és amelyet feltehetőleg több más, a nagy technológiai cégek piaci erőfölényét korlátozni szándékozó eljárás is követ majd.
A négy éve indult eljárást hetekig zajló tárgyalás zárta le, és az ítélet szerint a Google csak 2021-ben több mint 26 milliárd dollárt fizetett ki azért, hogy az ő keresője legyen az alapbeállítás.
A kifizetések haszonélvezői között volt többek között az Apple vagy a Samsung, de böngészőfejlesztők és más releváns szereplők is részesültek belőlük.
Az online keresési piac több mint 90 százalékát uraló Google azzal érvelt, hogy erőteljes versennyel néz szembe a keresések piacán, és sikerét annak köszönheti, hogy az ő megoldása működik a legjobban.
A döntést Merrick Garland amerikai igazságügyminiszter üdvözölte, és történelmi sikernek nevezte, valamint arról beszélt, hogy mindegy, mennyire befolyásos egy vállalat, nem áll a törvények fölött. A Google-tulajdonos Alphabet globális ügyeit vezető Kent Walker közölte, hogy a cég fellebbez a döntés ellen, amely szerinte elismeri, hogy a Google keresője a legjobb, ám ebből arra a következtetésre jut, hogy nem kellene könnyen elérhetővé tenni – írja a Financial Times.
Az eljárás következő szakaszában a bíróság arról dönt, hogy mi orvosolhatná a törvénysértést. A felperes amerikai igazságügyi tárca egyelőre nem jelezte, hogy milyen büntetést kíván elérni.
A döntés az amerikai versenyjogi hatóságok évtizedek óta egyik legnagyobb győzelme a technológiai óriásokkal szemben, miután számos eljárást indítottak a szektor vállalatai ellen. Többek között az Apple ellen is indult per, ahogy a Google ellen is folyamatban van egy másik ügy is, amely a társaság online hirdetési piacra gyakorolt befolyását vizsgálja, és amelynek tárgyalása a következő hónapban kezdődik.
A technológiai óriások heves kritikusa, Lina Khan vezetése alatt a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) is számos pert indított, többek között az Amazon és a Meta ellen is.
A mostani eljárásban különös figyelmet kapott a Google és az Apple megállapodása, melynek keretében a Google csak 2022-ben 20 milliárd dollárt fizetett azért, hogy az iPhone-ok Safari böngészőjén az ő keresője legyen az alapbeállítás. Ez az Apple évi 85 milliárd dolláros szolgáltatási üzletágának – melynek része az App Store és az Apple Pay is – jelentős részét képezi.
A Google többek között a Mozilla fejlesztőivel, a Samsunggal, a Motorolával és a Sonyval is kötött hasonló üzleteket, ahogy a wifiszolgáltató AT&T-vel, Verizonnal és T-Mobile-lal is.
A döntés a Google legfontosabb üzletének szívét célozza, hiszen a vállalat keresésekhez köthető hirdetései tavaly 175 milliárd dollárt hoztak, ami a cég teljes, 307 milliárd dolláros bevételének több mint a fele. Ezzel szemben a piac kevesebb mint 5 százalékát birtokló Microsoft Bing bevétele mindössze 12 milliárd dollár volt.
Az ítélet szerint a Google megállapodásai elzárják a versenytársak útját a növekedés felé, ami mellett a vállalat semmilyen versenypárti igazolással nem tudott előrukkolni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.