Beillhet a Richter és a Magyar Telekom által megkezdett sorba a Mol péntek hajnalban érkező gyorsjelentése, az elemzők ugyanis a magyar olajtársaságtól is erős második negyedéves eredményre számítanak.
Az iparágban leginkább követett, újrabeszerzési árakkal becsült, tisztított (CCS) kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény (EBITDA) 93 százalékkal 792,4 millió dollárra – 287,6 milliárd forintra – ugorhatott
éves alapon a vállalat honlapján közzétett elemzői konszenzus szerint.
A tisztított üzemi eredmény (CCS EBIT) közel három és félszeresére, 508,8 millió dollárra futhatott fel a június végén zárult három hónap során, míg a 369,2 millió dollárra várt adózott eredmény 61 százalékkal lehet nagyobb a tavalyinál.
Az üzletágak közül a finomítás (downstream) eredmény-hozzájárulása lehetett a legnagyobb, ahol bő triplájára 331 millió dollárra ugró CCS EBITDA az elemzői prognózis. A kutatás-termelés (upstream) szegmensben is nagyjából megtriplázódhatott az eredmény, a Mol ezen a soron 280 millió dolláros EBITDA-t jelenthet. Az utóbbi években dinamikusan fejlődő fogyasztói szolgáltatások üzletág teljesítménye lényegesen szerényebben, 9 százalékkal emelkedhetett a második negyedévben, és 191 millió dolláros eredményt szállíthatott az időszak során.
Egyedül a gáz-midsteam szegmensben számítanak kisebb, 4 százalékos csökkenésre a szakértők, ami 57,4 millió dolláros eredményt jelenthet. A legújabb és egyben legkisebb üzletág, a hulladékgazdálkodást is magában foglaló körforgásos gazdaság 11 millió dollárral egészítheti ki a csoportszintű eredményt.
Éves összehasonlításban a Mol eredményei erőteljesen javulhatnak, és összességében jó eredményeket várunk a Moltól a továbbra is stabil külső környezetnek köszönhetően
– írta jegyzetében Grébel Szabolcs, a cseh Patria Finance csoporthoz tartozó K&H Értékpapír elemzője.
A szakértő emlékeztetett, hogy tavaly a különadók nagy hatással voltak az olajcég második negyedévére, mivel ezek leginkább ebben az időszakban jelentkeztek, míg idén elsősorban az első negyedévet érintették, és a Mol idén az egész évre elszámolta már az árbevétel-alapú adót. A befektetők tehát alacsonyabb adóhatásra készülhetnek, vagyis a bázis is támogathatja az eredménybővülést. A piaci konszenzus alapján 74 millió dollár nyereségadót könyvelhetett el a társaság az április–június közötti három hónapra.
A második negyedév erős időszak volt – a cég 3 milliárd dolláros tisztított, CCS-alapú 2024-es EBITDA célja teljesíthetőnek látszik a mostani számok alapján
– összegzett Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázipari elemzője.
Az iparági elemző szerint a kutatás-termelés szegmens eredményét a magasabb olaj- és gázárak emelhették, ellensúlyozva a – főként a szezonális karbantartások miatti – alacsonyabb termelés hatását. A downsteam üzletág nyereségét az alacsonyabb finomítói marzs negatívan befolyásolta, ezt viszont a magasabb nagykereskedelmi profit kompenzálhatta.
A fogyasztói szolgáltatások a nagyobb volumen, a szlovéniai benzinkutak integrációja és a növekvő nem üzemanyag-értékesítés következtében növelni tudta nyereségét. A Mol Fresh Corner koncepciója jól működik – tette hozzá az Erste elemzője.
A K&H a konszenzusnál valamivel erősebb, 297 milliárd forintos (824 millió dollár) CCS EBITDA-ra számít a Moltól, de az Erste kereken 300 milliárd forintos becslése is optimistább annál.
A Patria Finance leánycége 3540 forintos célárat határozott meg a Molra, az Erste árfolyam-várakozása is nagyon hasonló, 3450 forint. A 29, illetve 26 százalékos hozamlehetőség mellett mindkét befektetési szolgáltató vételre ajánlja az idén 3 százalékot ereszkedő hazai blue chip részvényt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.