BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Messziről jött a kijózanító pofon a magyar részvénypiacnak

Már-már történelmi ralin van túl a BUX index, a befektetők évek óta nem láthattak olyan trendszerű, gyakorlatilag korrekcióktól mentes emelkedést, mint ami 2023. március közepe óta zajlik a Budapesti Értéktőzsdén.

A nagyjából másfél éve 41 ezer pont alá is bekacsintó, hazai vezető részvényindex alig több, mint 17 hónap elteltével 74 ezer pont környékén is járt egy hete, így a teljesítménye ezen időszak alatt a 80 százalékot súrolta.

bét
tőzsde
Fotó: Vémi Zoltán / Világgazdaság

A mostani hét a magyar blue chipekről szól, és joggal bizakodhattak a befektetők, hogy az emelkedés folytatódhat a negyedéves jelentések közeledtével. Mi is ezt prognosztizáltuk. Aztán jött a hétfői részvénypiaci vérengzés, ami egy időre biztosan elodázta az új csúcsokat a hazai vezető részvényindex esetében. Egy hete a Concordeblog.hu-n megjelent cikkemben azt fejtegettem, hogy számos magyarázat húzódhat a BUX index további emelkedése mögött. Elsősorban arra számítottunk, hogy a magyar piac húzó részvénye a következő negyedévekben az OTP és a Richter lehet, a 90 ezer pontos BUX index pedig csak idő kérdése, mivel a fejlődő és

a régiós részvénypiacokhoz is képest még mindig bőven alulárazott a pesti börze.

Mint figyelmeztettünk azonban, a nemzetközi hangulat drasztikus romlása ebbe bármikor belerondíthat, igaz, nem gondoltuk volna, hogy ez ilyen gyorsan bekövetkezik. 

 

Milyen makrohatások miatt alakult ki a jelentős volatilitás?

A japán jegybank (BoJ) július 31-i kamatemelése, illetve mennyiségi lazításának csökkentése óta folyamatosan zajlik a jenből finanszírozott kockázatosabb pozíciók zárása. A fokozatosan gyengülő USA-makroadatok, különösen az augusztus 2-i munkaerőpiaci jelentés viszont felerősítette a gazdasági lassulással, illetve recessziós kockázatokkal kapcsolatos félelmeket, megerősítve ezzel a Feddel kapcsolatos kamatvágási várakozásokat. Ennek megfelelően a piac nagyon gyorsan elbillent abba az irányba, hogy 

a Fed szeptemberben akár 50 bázisponttal is csökkentheti az irányadó kamatokat,

mire a dollár gyengülni, a japán jen pedig erősödni kezdett. Emiatt kutyaszorítóba kerülhetett számos nagy piaci szereplőt, nevezetesen az úgynevezett carry tradereket, és egyre jobban kifeszíthette a jenből finanszírozott pozíciók további fenntartásához szükséges fedezeti szinteket. Ez globális kockázatkerülési hullámhoz vezetett.

A múlt hét második felében is volt már bőven pánikra utaló jel a piacokon, a hétfő reggeli zuhanás viszont új fejezetként kerül majd be a tőzsdei történelemkönyvekbe. 

A japán piac több mint 12 százalékos esése a legnagyobb mértékű volt 1987 óta, a fertőzés pedig elérte a többi részvénypiacot is, kivétel nélkül. 

A pánikhangulat elsőszámú mutatója, a VIX index a koronavírus-járvány kirobbanásakor látott magasságok közelébe lőtt ki. A CNN Fear & Greed index a ritkán látható és jó kontraindikátorként alkalmazható extrém félelem tartományba esett, a Nasdaq 100 index pedig 2022. január vége óta nem látott túladott szintet ütött meg.

Következtetésképpen, a japán jen erősödéséből adódó piaci kockázatok még mindig jelentősek lehetnek, és a piac több hullámban még eshet. Ugyanakkor 

ilyen extrém félelem mellett a múltban szinte kivétel nélkül érdemes volt a részvénysúlyt növelni a portfóliókban. 

A pattanás mellett szól továbbá, hogy a legnagyobb amerikai tech cégek esetében a jelentések miatt az elmúlt hetekben a részvény-visszavásárlási programok szüneteltek, az elmúlt napok korrekcióját kihasználva viszont ismét felpöröghetnek.

Mire számíthatnak a magyar részvénybefektetők?

Hasonló általános részvénypiaci esésben szoktuk mondani, hogy szimpátiából egy piac sem maradhat ki, ez pedig utolérte a magyar blue chipeket is. Ugyanakkor a technikai okokon túl fundamentálisan nem látunk arra utaló jelet, ami miatt a magyar piacba vetett hitünket meg kellene változtatnunk. Az általunk különösen kedvelt OTP és Richter esetében a jó teljesítény fennmaradhat, mert általánosságban elmondható, hogy szektorukhoz képest alulárazottak, és a jelentéseik befektetői szempontból kielégítő eredményeket mutatnak. Ráadásul a nemzetközi befektetők aránya továbbra is elmarad a 2010-es évekhez képest, emiatt kisebb külső nyomás helyeződhet a részvényekre. Másfelől

a két számjegyű hozamokhoz szokott magyar lakossági befektetők az államkötvények irányából a következő hónapokban átszivároghatnak a magyar részvénypiacra. 

Ez további támaszt nyújthat a BUX-nak, a blue chipekre meghatározott céláraink és a pozicionáltság alapján elkészített kockázat-hozam elemzésünk pedig egyértelműen a további felértékelődés mellett szólnak.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.