Az Egyesül Államok legnagyobb olajipari vállalata, az ExxonMobil 9,2 milliárd dolláros, részvényenként 2,14 dolláros nettó nyereséget ért el a második negyedévben, ami 17 százalékos növekedés az egy évvel korábbi 7,9 milliárd dolláros, papíronként 1,94 dolláros profithoz képest. A bevétel éves szinten 12 százalékkal, 93 milliárd dollárra nőtt, meghaladva az elemzők várakozását.
A cég világszinten 11 százalékkal több olajat termelt ki éves összevetésben, mivel Guyanában és a Permian-medencében felpörgették a termelést.
A rivális Chevron már kevésbé pozitív jelentést tett közzé: a cég nettó nyeresége 26 százalékkal, 4,43 milliárd dollárra, részvényenként 2,43 dollárra csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A bevétel több mint 5 százalékkal, 51,2 milliárd nőtt. Az olajipari nagyvállalat amerikai kitermeléssel foglalkozó ága jobban teljesített a nemzetközi részlegnél: előbbi profitja 31 százalékkal, 2,16 milliárd dollárra emelkedett a Permian-medencei rekordtermelésnek köszönhetően, míg utóbbi 30 százalékkal zsugorodott.
A Chevron kapcsán érdemes megemlíteni, hogy a cég Kaliforniából a texasi Houstonba helyezi át székhelyét, ezzel a legújabb nagyvállalat, amely elhagyja a nyugati parti államot a nehezen átlátható bürokrácia és szabályozás, valamint a magas adók miatt. Texas alacsonyabb adókkal és enyhébb szabályozással igyekszik magához vonzani a vállalatokat.
Ennek köszönhetően 2015 óta több mint 300 vállalkozás költözött az államba, hozzájárulva a gazdasági fellendüléshez, így Texasnak jelenleg már nagyobb a gazdasága, mint Olaszországnak. Az előző hónapban Elon Musk jelentette be, hogy az X közösségi médiaplatform és a SpaceX rakétagyártó cég székhelyét Kaliforniából Texasba helyezi át.
A jelentések kis mértékben mozgatták meg az árfolyamokat: az ExxonMobil részvényei mintegy másfél százalékkal drágultak, az év eleje óta pedig már több mint 15 százalékkal erősödtek. A Chevron 1,4 százalékkal gyengült, a cég papírjai 0,6 százalékkal érnek többet, mint az év elején.
Oroszország hatalmas olajkészleteket fedezett fel az Antarktiszon: a feltárt tartalékok mintegy 511 milliárd hordónyi olajat tartalmaznak, ami az Északi-tenger elmúlt 50 évi kitermelésének mintegy tízszeresét teszi ki. Ugyanakkor az antarktiszi szerződés szerint a terület egyetlen országnak sem a tulajdona, az Antarktiszon tilos a bányászat és az olajtermelés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.