Látszólag minden a fejére állt, az MNB keddi kamatcsökkentése körül erősödött a forint árfolyama, most hogy már nincsen belföldi mozgató hír, szerdán gyengült. Az „alacsonyabb kamat – gyengébb árfolyam” szabályt tehát simán figyelmen kívül hagyta a forint, a visszatánc miatt komolyan aggódni azonban ezúttal nem érdemes, mert egy másik szabály lépett működésbe.
A délelőtti kereskedés utolsó órájára a forint 395,15 környékére vonult vissza a 394,2 körüli szintekről, 0,1–0,2 százalékkal gyengébb régióba a keddi záráshoz képest. Ha azonban ellenőrzésként rátekintünk a többi régiós devizára, pont ugyanennyit vesztett a cseh korona és a lengyel zloty is.
Ilyenkor érdemes megnézni, mit csinált közben az euró/dollár árfolyam, mivel mikor a régiós devizák árfolyama együtt mozog, gyakran ezt a keresztet követik, és ezt láttuk a napokban is. És valóban: az euró visszavonulót fújt a dollár ellenében, ha nem is olyan tempóban, mint a közép-európaiak. Mikor az eurót eladják és a dollárt veszik, az egy másik hüvelykujjszabály szerint gyakran nem tesz jót a feltörekvő gazdaságok devizái árfolyamának.
A forint euró-árfolyamának a Fed múlt heti kamatvágása óta történt mozgásai nem rajzolnak ki trendet, mint a fenti grafikon mutatja.
A forint euró-árfolyama: az MNB után Prágára fordul a tekintet, de még fontosabb Kína
Ami elvileg még árthatna a régiós devizáknak: az MNB kedden kamatokat csökkentett és délután várhatóan ezt teszi a cseh jegybank is, ugyancsak negyed százalékos mértékben. A visszavonuló csapathoz csatlakozott a zloty is, bár a lengyeleknél nem várható kamatlazítás, viszont a régiós társakhoz képest a zloty idén előrehaladt az erősödésben.
Tartós gyengítő hatásra mégsem számítanak az elemzők, mert a magyar és cseh kamatcsökkentésben nincsen semmi meglepetés, ráadásul az amerikai Federal Reserve múlt heti nagy kamatvágása mások jegybankok is devizakockázattól mentes utat vágott a lazításra. Szerdán délelőtt már ugyanerre az útra lépett a svéd Riksbank is (ők is 25 bázispontot vágtak). Nem lenne meglepetés, ha csütörtökön csatlakozna a svájci jegybank elnöke 13 éves mandátumának utolsó ülésén. A 25 bázispontos etapok pedig még mindig fele akkorák, mint a Fed 50 bázispontos lépése.
Ami mégis rázósabbá tette a nemzetközi környezetet, a forint és a régiós devizák számára is, az a kínai jegybank kedden bejelentett gazdaságélénkítése, aminek a hatása körbeszaladt a világ pénzügyi piacain, a részvénypiacokon optimizmust okozva és megrángatva a devizák árfolyamait is. Szerdára a kezdeti öröm helyébe már némi óvatosság lépett, és miképp folytatódik ez a sztori, a forint árfolyamára is hatással lehet, az euró/dollár kereszten, vagy a világgazdasági hatásokat illető várakozásokon át csatornázódva.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.