Harmadik éve dübörög az opciós forradalom a Wall Streeten. Különösen forró az egynapos opciók piaca. Eddig az 0DTE boom olyan indexekhez kötött opciókra korlátozódott, mint az S&P 500 vagy a Nasdaq 100. Ám küszöbön áll, hogy egynapos opciókat írjanak ki a legnépszerűbb részvényekre, például az Nvidiára és a Teslára.
Jelenleg az egyes részvényekhez kötött opciók hetente, pénteken járnak le. Ahhoz, hogy 0DTE egyedi részvényopciókra is megjátszható legyen, a tőzsdéknek új hétközi lejáratokat kell kiírniuk hétfőtől csütörtökig.
Az utóbbi években jócskán megváltozott az opciók szerepe. A múlt század hetvenes éveitől felívelő opciós kereskedés hosszú
évtizedekig egy nagyon cizellált, zárt piac volt,
ahol jellemzően a nagybefektetők magasan edukált munkatársai forogtak, s elsősorban fedezetként kínálták az opciót. Európában és hazánkban most is ez a trend. Az opciós piac kiváló lehetőséget nyújt a kockázatkezelésre, afféle biztosításként működik, hiszen a veszteség legfeljebb az opciós díj maga. Ezért alkalmas exportőr cégek devizakockázatának kezelésére, vagy részvénypiaci pozíciók ellenoldali biztosítására is. Ám Amerikában nagyot fordult a világ,
a tengerentúlon az egyéni befektetők is felfedezték maguknak az opciót,
pontosabban, mivel kettőn áll a vásár, az opciók kiírói is felfedezték maguknak a kisbefektetőket. Nos, most a kicsik jellemzően spekulatív céllal nyitnak opciós pozíciókat. Ennek mértékét jól jellemzi, hogy Amerikában a napi tőzsdei kereskedés mögöttes mozgatórugója már 80-90 százalékban az opciós kereskedés. Ráadásul a profik által kezelt okos pénz háttérbe szorult az amatőrök kezében forgó buta bankókhoz képest.
A SpotGamma adatszolgáltató szerint a rövidebb lejáratú, azaz öt vagy kevesebb napon belül kifutó opciók három éve még az összes opciópiaci aktivitás harmadát tették ki, míg tavaly már a felét. A legforróbb napon belüli opciók az 0DTE nevet kapták a parkettszlengben. A Hootsuite elemzőcég szerint óriási népszerűsége van a közösségi médiában a #0DTE hashtagnek.
Benjamin Edwards, a Las Vegas-i Nevadai Egyetem professzora úgy véli:
az egynapos opció nem tőzsdei befektetés, hanem közönséges szerencsejáték.
Míg Julien Stouff, a genfi székhelyű Stouff Capital befektetési cég alapítója szerint egy igazi opcióforradalom zajlik az amerikai tőzsdéken, ami bármikor turbulenciát okozhat. Pláne, hogy a kisbefektetők az olcsó egynapos opciókat úgy kezelik, mint a nyerőgépeket Las Vegasban. Így lett az egynapos opció a tőzsdék félkarú banditája.
A pénzügyi ágazat vezetői azt remélik, hogy az egyedi részvényes opciók, egynapos opciók bevezetése óriási többletforgalmat generál. De
a kockázatok is jókorák, különösen az olyan napokon, amikor zárás után gyorsjelentés érkezik.
Eddig ezzel azért nem foglalkozott a piac, mert pénteken jártak le a rövid opciók, és pénteken, zárás után ritkán tesznek közzé riportokat az amerikai vállalatok. Az is bonyolítja az ügyet, hogy eltérő a brókercégek gyakorlata az opciók 16 óra utáni zárását illetően. Most az tűnik a legvalószínűbb forgatókönyvnek, hogy legkorábban 2025 végén jöhetnek az egyedi részvényekre vonatkozó egynapos opciók. És sanszos, hogy kezdetben csak néhány részvényre, hogy a befektetőknek legyen idejük az alkalmazkodásra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.