Augusztusban a személyes fogyasztási kiadások (PCE) árindexe 2,2 százalékkal nőtt év per év alapon, szemben a júliusi 2,5 százalékkal és az elemzők által várt 2,3 százalékkal. A volatilis élelmiszerárakat és energiaköltségeket kiszűrő magindex 2,7 százalékkal emelkedett augusztusban a júliusi 2,6 százalék után, megfelelve az elemzői konszenzusnak.
A Fed által preferált inflációs mutató arra utal, hogy augusztusban csökkent az árnyomás az amerikai gazdaságban, s megerősíti a további kamatcsökkentési várakozásokat. A hír nyomás a dollárindex meredeken csökkent, az addig irányt kereső dollár gyengülni kezdett.
Az euró-dollár keresztárfolyam 1,117 fölé lendült. A forint az első percekben tovább hullámvasutazott, de a dollárgyengülés praktikusan a feltörekvő piaci devizák erősödésével jár.
Az Egyesült Államokban két módszerrel számítják az inflációt. Az egyik a fogyasztóiár-index, a CPI, a másik pedig a kereskedelmi minisztérium által közzétett személyes fogyasztási kiadások (PCE) árindexe. A CPI általában valamivel magasabb, mint a PCE.
Ám az is előfordul, hogy a köztük lévő rés invertálódik. A Fed a PCE-inflációt részesíti előnyben, míg a mezei befektetők jobbára a fogyasztóár-indexet (CPI) figyelik. Vagyis
a jegybankárok nem ugyanazt az inflációt látják, mint a piac.
A két index szerkezete eltérő, s a személyes fogyasztási kiadások árindexe a kiadások szélesebb körét követi nyomon, mint a jobban ismert fogyasztóiár-index.
Az elemzők előzetesen arra számítottak, hogy a Federal Reserve által preferált PCE inflációs mutató az árnyomás augusztusi enyhülését jelzi. Miután a legfrissebb fogyasztóiár-index (CPI) azt sugallta, hogy az infláció augusztusban hároméves mélypontra mérséklődött, s ez segített a Fednek nagyot lépni a múlt héten, amikor 0,5 százalékpontos kamatvágást hajtottak végre.
A Wall Street Journal előzetes elemzői konszenzusa az volt, hogy a PCE augusztusban év per év alapon 2,3 százalékkal nőtt, szemben a júliusi 2,5 százalékos értékkel. Míg a volatilis élelmiszerárakat és energiaköltségeket kiszűrő magindex esetében 2,7 százalékos növekedést vártak augusztusban a júliusi 2,6 százalék után.
Az adatközlés előtt a dollárindex valamelyest gyengült. Az amerikai dollár délelőtt az euróval szemben erősödött, majd dél körül visszagyengült. Ám az 1,117 és 1,112 közti mozgás inkább csak iránykeresésnek tűnt.
A forint és a zloty is az euróval szembeni gyenge oldalon várta az adatközlést.
Az euró-forint 396,8 közelében mozgott, az euró-zloty 4,275 közelében. Az euró-forint esetében a 397,50-es ellenállás érdekes, mert ennek esetleges áttörésével a 400 forintos euró előszobájába lépne a magyar deviza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.