A tulajdonosi kör átrendeződését okozó részvényügyletek sora augusztus 29-én kezdődött, amikor a Talentis Group az Opus 88,3 millió darab részvényét vásárolta meg a Konzum PE Magántőkealaptól tőzsdén kívüli ügylet keretében. Ezzel a Talentis közvetlen szavazati joga 4,72 százalékról 17,36 százalékra növekedett a cégben, miközben a Konzumé 21,81 százalékról 9,17 százalékra csökkent.
Ezzel párhuzamosan a Talentis több lépésben növelte tulajdoni arányát az Opus rovására a két cég közös tulajdonában álló Viresol keményítőgyártóban. Első lépésként egy ázsiós tőkeemelés keretében nem vagyoni hozzájárulásként 15,786 milliárd forint tagi hitelkövetelést adott át a cégnek, aminek eredményeként az Opus részesedése a Viresolban 73,75 százalékra csökkent, míg a Talentisé 26,25 százalékra nőtt.
Majd a Talentis közel 55,9 millió Opus Global részvényt is átadott a Viresolnak egy újabb nem vagyoni értékű tőkeemelés keretében, amivel saját befolyása az Opusban 17,36 százalékról 9,36 százalékra csökkent, átlépve ezzel a tőkepiacról szóló törvény szerinti 10 százalékos határértéket, míg az Opus tulajdoni aránya a Viresolban 53,17 százalékra esett. Végül csütörtökön a Talentis 32,4 millió Opus-részvényt magának az Opus Globálnak adott át, amivel a kör bezárult, ismét 4,72 százalékra zsugorodott a tulajdoni aránya.
Az utolsó manőverrel azonban az Opus Globál saját tulajdonában álló részvényeinek a száma közel 144,2 millió darabra nőtt, aránya pedig a teljes részvényállomány 20,6 százalékára emelkedett. A cég ennek dacára szeptember 30-át követően folytathatja sajátrészvény-vásárlási programját, mivel a kedden megtartott közgyűlés az Opus teljes részvénymennyiségéhez mérten 20 százalékról a mindenkori alaptőke 25 százalékára emelte a társaság sajátrészvény-állományának felső határát.
Mint ismert, a cég a szeptember 30-ra kitűzött második negyedéves gyorsjelentésére tekintettel függesztette fel saját részvényeinek vásárlását, lévén a május 16-án bejelentett részvény-visszavásárlási program feltételei szerint az időközi pénzügyi jelentéseit megelőző 30 nap során a program nem folytatható. A következő saját részvényvásárlási időszak október 1-jén indul, amennyiben a programban meghatározott minden feltétel továbbra is fennáll. Arról még nincs döntés, hogy mi legyen a sorsa a megszerzett részvényeknek. Esetleg bevonja-e őket a társaság vagy más módon hasznosítja. Ha bevonná, az nagyon jó hír lenne a részvényeseknek, hiszen a megszüntetett részvények arányában nőne az egy részvényre jutó saját tőke és osztalék is a cégnél. Az osztalék szempontjából amúgy már az is kedvező lenne, ha a következő visszaosztás idején még a cégnél lennének a részvények, mert ezekre nem járna osztalék, így a többi részvényes javadalmazása nőne arányosan.
Az átmeneti időszakban sem marad viszont nagyobb vevők nélkül az Opus, hiszen – ahogy megírtuk – a FTSE-indexekbe való bekerülés miatt néhány nemzetközi alap menüjére is felkerült.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.