Az elmúlt napokban a dán Novo Nordisk és az amerikai Eli Lilly részvényei is közel 3 százalékkal gyengültek, amit az amerikai külkereskedelmet megbénító kikötői sztrájk okozhatott. Kérdés, hogy a Richter amerikai partnere, az AbbVie milyen nehézségekbe ütközik.
A Novo Nordisk és az Eli Lilly drága súlycsökkentő és cukorbetegség elleni gyógyszerei, azaz
gyártásához szükséges kritikus orvosi eszközök és gyógyszerösszetevők beszállítása is akadozik.
Mindkét gyógyszergyártó termelése nagymértékben függ a keleti-parti norfolki kikötőtől
– mondta William George, a vámadatokat nyomon követő ImportGenius kutatási igazgatója.
Az elmúlt évben a Novo Nordisk George szerint Norfolkon keresztül 419 darab – 12 regisztertonnás, 34 köbméteres – TEU konténernyi gyógyszert és injekciós eszközt importált.
„A Novo inzulininjekcióihoz általánosan használt fecskendők is tengeri szállítással érkeznek az Egyesült Államokba” – tette hozzá a szakértő.
A Novo Nordisk tavaly közel 50 milliárd dolláros forgalmat bonyolított le a Wegovy és az Ozempic révén, és ennek a bevételnek a nagy része az Egyesült Államokból származik – mondta a vállalat vezérigazgatója nemrégiben az amerikai szenátus előtt.
A dán cég szóvivője a CNBC-vel közölte, hogy a vállalat már kidolgozta terveit, amelyekkel minimalizálja, illetve megelőzi a termelési zavarokat.
Tervezzük, hogy termékeinket légi úton szállítjuk az Egyesült Államokba és az Egyesült Államokból
– mondta.
Az Eli Lilly szóvivője pedig kifejtette, hogy a vállalat aktívan dolgozik a globális ellátási láncából adódó kockázatoknak való kitettsége csökkentésén.
„Különböző partnerekkel dolgozunk együtt, és többféle intézkedéssel biztosítjuk gyógyszereink megbízható szállítását” – fűzte hozzá.
Noushin Shamsili, a gyógyszerimportra és -exportra szakosodott Nuco Logistics vezérigazgatója és elnöke eközben a CNBC-nek arról beszélt, hogy a sztrájk a gyógyszerágazat számára a készletek feltöltése szempontjából nagyon rosszkor jött.
Szinte az egész iparág most hozná be a gyógyszergyártáshoz szükséges alapanyagokat.
Az Egyesült Államokban használt gyógyszerhatóanyagok (API) mintegy 48 százalékát Indiából, kisebb részét Európából importálják. Ezek nélkül egyszerűen nem lehet gyógyszereket előállítani. Az Európából származó API-k amerikai belépési pontjai pedig a keleti parti kikötők. Az API-k közül némelyik kritikus fontosságú összetevő, amelyek híján le kell állni például a súlycsökkentő gyógyszerek gyártásával is.
Kérdés, hogy a kikötői sztrájk mennyire érinti a Richter Gedeont, amely nyereségének túlnyomó többségére – főként a cariprazine hatóanyagú Vraylar antipszichotikum révén – szintén az Egyesült Államok gyógyszerpiacán tesz szert. Mint ismert, a Richter amerikai partnerétől, az AbbVietől negyedévenként bevételalapú jutalékot, úgynevezett royaltyt kap az amerikai értékesítések után. Esetleg van-e összefüggés a munkabeszüntetés és a Richter-részvények szerdai 3,6 százalékos gyengülése között?
Miró József, az Erste vezető elemzője szerint ez kevéssé valószínű, mivel a két súlycsökkentőgyártó jóval nagyobb mennyiségben adja el kasszasiker termékeit Amerikában, mint mondjuk a Richter.
Ha azonban esetleg a sztrájk huzamosabb ideig tart, az már okozhatna fennakadásokat.
Cinkotai Norbert, a K&H Értékpapír vezető elemzője is úgy véli, hogy csak egy hosszabb ideig, vagyis több hónapig tartó sztrájk lenne negatív hatással a Richterre.
Czibere Ákos, az Equilor Befektetési Zrt. részvényelemzője azt emelte ki, hogy bár az amerikai gyógyszerfelügyelet, azaz az FDA termékleírása szerint
a Vraylar gyógyszereket a Forest Laboratories Ireland Limited gyártja Írországban,
ebből kifolyólag elképzelhető, hogy a gyógyszerszállítmányok a sztrájkok által érintett keleti-parti kikötőkön keresztül érkeznek, azonban véleménye szerint ez nem okozhat jelentősebb fennakadásokat a Vraylar szempontjából, mivel esetleges készlethiány esetén alternatív módszerrel,
például légi szállítással is kielégíthető a gyógyszerek iránti igény.
Mindhárom elemző szerint profitrealizálás miatt eshettek a részvények, hiszen a Richter papírjai rengeteget – 32 százalékot – erősödtek idén és ezért a befektetők a közel-keleti eszkalációs félelmek miatt romló piaci hangulatban inkább bebiztosítják eddigi nyereségüket.
Végül az AbbVie-részvények árfolyama is azt valószínűsíti, hogy nincs gond a cég termelésével, hiszen az elmúlt napokban 3,5 százalékkal erősödött, igaz csütörtökön közölte a menedzsment, hogy novemberben 1,55 dolláros negyedéves osztalékot fizet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.