Az új hét is az OTP lendületes emelkedésével kezdődött a BÉT-en: délelőtt 20 160 forinton is járt a kurzus, majd egy kisebb hullámvölgyet követően délután is 20 130 forintig kapaszkodott.
A hazai nagybank pénteken közzétett harmadik negyedéves gyorsjelentését követően ráadásul a Bloomberg Intelligence részvényelemzője, Tomasz Noetzel is kedvező véleményt adott hétfőn a bankról, arra alapozva, hogy az újra felpörgő magyar piacon őrzött domináns pozíciója révén a bank stabilan tartotta a nettó kamatmarzsát az első háromnegyed évben, miközben külföldön is stabilan növekedett.
Az egész éves sajáttőke-arányos megtérülés (ROE) pedig valószínűleg meghaladja a 22,8 százalékos elemzői konszenzust, miután az év első kilenc hónapjában 24,9 százalékos pluszt hozott össze a csoport.
A harmadik negyedévben amúgy a nettó kamatbevétel 3 százalékkal nőtt a második negyedévhez mérten is, a teljesítő hitelek pedig – az eladott román egység kieső teljesítményével kiigazítva – 7 százalékkal emelkedtek az előző évhez képest. A teljes nettóbevétel-növekedés pedig főként az egyszeri bevételeknek és az orosz egység javuló teljesítményének köszönhető – állapítja meg az elemző.
A piaci konszenzus javított becslését, amely szerint idén 45 százalék körül alakul a bank költség-bevételi aránya, a Bloomberg még mindig konzervatívnak tartja, lévén a mutató a szeptember végéig tartó időszakban mindössze 38,3 százalékon állt.
Az OTP sajáttőke-arányos megtérülését az elkövetkező években a külföldi piacok gyorsuló növekedése mellett valószínűleg a magyar bank is hajthatja majd, hiszen például az utóbbi által termelt nettó kamatbevétel idén az előrejelzések szerint több mint 30 százalékkal nő – fűzi hozzá Noetzel.
Egyre nagyobb hangsúlyt helyezhet a csoport Horvátországra és Bulgáriára is, ahol az élénkülő hitelkereslet felturbózhatja a bevételeket. A vártnál hosszabb ideig a magasban ragadt euróövezeti kamatlábak tudniillik kedvezően hatnak a két említett országban termelt bevételekre, de a szlovén és a szerb üzletág is jól muzsikálhat. Az említett divíziók már most is a teljes nettó kamatbevétel több mint 40 százalékát gazdálkodják ki.
Az orosz és az ukrán leánybank ugyan továbbra is rontja a hangulatot, ám a csoport 2024-es kockázati költségei az elmúlt 12 hónapban kevesebb mint a felére estek vissza, ami a kelet-európai hitelpiacok ellenálló erejét tükrözi.
Az orosz érdekeltség kapcsán az elemző megjegyzi, hogy az OTP-t az oroszországi osztalékok hazatelepítésének képessége különbözteti meg versenytársaitól, ugyanakkor az orosz jelenlét miatti értékelési diszkont – amely P/E-ágon mintegy 19 százalékos a régiós bankokhoz viszonyítva – valószínűleg számottevően nem csökken, amíg nem szűnik meg a végső sorsával kapcsolatos bizonytalanság.
Az OTP további expanzióját a már az első negyedévben is
támogatják.
Egy újabb sikeres felvásárlás – hívja fel a figyelmet az elemző – a külföldi érdekeltségek összesített profit-hozzájárulását 80 százalék fölé emelné.
A 20 100 forint körüli árfolyam még mindig elmarad az elemzői konszenzus 21 469 forintos 12 havi célárától. Az LSEG konszenzusát alkotó 14 elemzőből a részvényt öt erős vételre, hat vételre, kettő tartásra, míg egy eladásra tartja, így az ajánlás egyértelműen vétel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.