Akár még idén, azaz a soros magyar EU-elnökség alatt jóváhagyhatja Ausztria Románia schengeni övezetbe történő csatlakozási kérelmét – írja a Die Presse. Az osztrák lap szerint jövő pénteken Budapestre érkezik az osztrák belügyminiszter, Gerhard Karner, aki a magyar fővárosban találkozhat Catalin Marian Predoiu román és Atanasz Ilkov bolgár kollégájával.
Ha Karner a beleegyezését adja, az EU belügyminiszterei december 12-i ülésükön egyhangúlag dönthetnek a szárazföldi határok megnyitásáról a délkelet-európai országok előtt
– írja az osztrák lap. Még szeptemberben az Euronews írt arról, hogy az osztrákok hajlanak arra, hogy feladják a vétójukat. Tavaly év végén nagy vihar kavart, hogy Ausztria egyedüliként nem járult hozzá ahhoz, hogy Bulgária és Románia csatlakozzon az övezethez, miután Bécs szerint túl sok menekült jutott el Ausztriába a nyugat-balkáni útvonalon. Ugyanakkor tavaly már a szabályokat némileg enyhítették, és lehetővé tették a légi és tengeri be- és kiszállást.
Az osztrák belügyminisztérium szerint azóta javult a helyzet.
Karner az EU-parlamentben tartott meghallgatáson azt mondta: „Most láthatjuk, hogy különösen ezeken az országokon keresztül mérséklődött az illegális migráció száma. Ez azt jelenti, hogy jó úton járunk, de még nem értünk a végére.” Hozzátette: Ausztria a vétó eredményeként jelentős javulást tudott elérni a határvédelem és a visszatérések terén, de a cél az illegális migráció nullára szorítása.
Victor Negrescu romániai EP-képviselő a közelmúltban bejelentette, hogy Románia a schengeni tagság „végső szakaszán” van, három lehetséges forgatókönyvet felvázolva: egy idén meghozott döntést, egy hosszabb távú tárgyalást az új Európai Bizottsággal, és a politikai helyzetből adódó esetleges késéseket.
Noha kétségtelenül nehezen indult, és úgy tűnt, hogy buktatókkal lesz tele a soros magyar EU-elnökség féléves időszaka, a múlt hét óta mintha minden megváltozott volna. A Budapest-nyilatkozat elfogadása, amely alapvető fordulatot hozhat az EU versenyképességében, óriási eredmény ahhoz képest, hogy hetekkel korábban még az sem tűnt biztosnak, hogy sikerül az unió állam- és kormányfőit Budapestre csábítani. Most úgy tűnik, hogy a következő hónapokban konkrét lépések követhetik a soros magyar EU-elnökség legfontosabb célkitűzését, a versenyképességi paktum elfogadását.
Románia csatlakozása a schengeni övezethez Magyarország nemzeti érdeke, és még a magyar uniós elnökség idején meg fog valósulni – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Bukarestben, miután tárgyalt román kollégájával még szeptemberben. Hozzátette: Románia az egyik legfontosabb exportpiaca hazánknak, tehát azon magyar vállalatok, amelyek Romániában, román partnerekkel kereskednek, sokkal könnyebben tudnak dolgozni, és még eredményesebbek lehetnek, szóval „csak nyerünk” szomszédunk schengeni csatlakozásán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.