Az Erste csoport nettó nyeresége 1,63 milliárd eurót tett ki 2023 első félévben, amely 9,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi 1,49 milliárdot – derült ki a bankcsoport pénteken tartott bécsi sajtótájékoztatóján.
A hitelintézeti csoport 2,97 milliárd eurós működési eredményt ért el 2024 első hat hónapjában, ami 10,6 százalékos növekedés az előző év azonos időszakához képest. Az eredmény növekedése részben annak köszönhető, hogy a működési bevételek 7 százalékos növekedési üteme jóval meghaladta a működési költségekét (3,1 százalék). A költség/bevétel arány ennek megfelelően 47,9 százalékról 46,1 százalékra javult a csoportnál. A hitelek állománya 1,7, az ügyfélbetéteké pedig 3,2 százalékkal emelkedett az első félévben. A vállalati ügyfeleknek újonnan folyósított fenntartható hitelek volumene megduplázódott, 2,1 milliárd euróra nőtt.
„2024 első félévének eredményei megerősítik, hogy bankcsoportunk sikeres úton jár Ausztriában és Közép-Kelet-Európában. Európa energetikai átállásának és digitális transzformációjának finanszírozásához erős bankokra van szükség, amelyek a politikai és üzleti szektorokkal együttműködve aktívan előmozdítják a fejlődést. Ebben a folyamatban a jövőben még erősebb szerepet kívánunk vállalni. Kiváló eredményeink jó alapot biztosítanak ehhez” – mondta Peter Bosek, az Erste Csoport elnök-vezérigazgatója.
Az év első hat hónapjában elért eredményeink a fő bevételi források növekedését, a kockázat- és a költségkezelés területén végzett komoly munkánkat tükrözik. A régió stabil gazdasági környezetével együtt ezek az eredmények lehetővé teszik, hogy javítsuk egész évre szóló várakozásainkat és 3 eurós osztalékra tegyünk javaslatot a folyó pénzügyi évre
– hangsúlyozta Stefan Dörfler, a bankcsoport pénzügyi vezérigazgató-helyettese.
A pénzügyi eszközökre elszámolt nettó értékvesztés (kockázati költség) –126 millió eurót, vagyis az átlagos bruttó ügyfélhitelek állományának arányában 12 bázispontot tett ki az előző évi 29 millió euró és 3 bázispont után. Minden elsődleges piacon a hitelekkel szemben nettó céltartalékképzés történt – elsősorban Ausztriában és Romániában. A bruttó ügyfélhitelekhez viszonyított NPL-ráta (a nem teljesítő hitelek aránya) enyhén – 2,3-ről 2,4 százalékra – emelkedett a bankcsoportnál, miközben az NPL-fedezettségi mutató (biztosítékok nélkül) 85,1-ről 80,6 százalékra esett.
A kedvező első féléves eredmények nyomán a bankcsoport javította a 2024-re vonatkozó előrejelzéseit is:
jelenleg 15 százalékot meghaladó ROTE (Return On Tangible Equity) elérését várja 2024-ben,
összességében stabil működési eredményt és ennek következtében 50 százalék alatti költség/bevétel arányt (CIR) vár.
Ami a működési környezet alakulását illeti, az elemzői várakozások alapján a bankcsoport elsődleges piacain javuló GDP-növekedés várható 2024-ben, miközben az inflációs nyomás idén várhatóan továbbra is lefelé mutató trendet követ. A továbbra is erős munkaerőpiac támogatja a gazdaság növekedését az összes piacon: a folyó fizetési mérleg a legtöbb országban fenntartható szinten maradhat, folytatódik a költségvetési hiányok konszolidálása. Az államadósság GDP-hez viszonyított aránya az Erste csoport összes piacán az előrejelzések szerint nagyjából stabil marad, így lényegesen az eurózóna átlaga alatt lesz. Ilyen gazdasági körülmények között a bankcsoport mintegy 5 százalékos nettó hitelnövekedésre számít 2024 egészében, miközben a kockázati költségek is alacsony szinten maradhatnak.
Stefan Dörfler, a bankcsoport pénzügyi vezérigazgató-helyettese az esetleges lengyelországi terjeszkedés kapcsán elmondta: az Erste érdeklődik minden régiós terjeszkedési lehetőség iránt, ám a lengyel piacra csak akkor lépne be, ha az további értéket jelentene a részvényesek számára.
Ami a hitelintézeti szektorra kivetett különadókkal kapcsolatos változásokat illeti, Peter Bosek ezeket nem kívánta kommentálni, hozzátéve, hogy – mint eddig minden esetben – az Erste próbál minél gyorsabban alkalmazkodni a változásokhoz. „A magyarországi Erste menedzsmentje egyébként nagyon felkészült, miközben az ottani leánybank az egyik legsikeresebb a régiós érdekeltségek között, így elégedettek vagyunk a teljesítményével” – tette hozzá az elnök-vezérigazgató.
Magyarországon fizetik a legtöbb különadót
Bankokat terhelő különadókat jelenleg az Erste csoport négy fő piacán kell fizetni. A 134 millió eurós – az előző évben 121 millió eurós – összeg az egyéb működési eredményben jelenik meg. Ebből 96 millió euró (tavaly 101 millió euró) kapcsolódott Magyarországhoz. Ausztriában – hasonlóan a tavalyi évhez – 20 millió euró, Romániában pedig (újonnan bevezetve 2024-ben) 18 millió euró volt a bankadó. A 46 millió eurós szlovákiai bankadó a jövedelemadók sorában szerepel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.