Július végére átlépte a kilencezer milliárd forintos lélektani határt a háztartások értékpapír-állománya. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint a kisbefektetőknél egészen pontosan 9072,3 milliárd forintnyi értékpapír volt júliusban.
Szokatlanul sok friss pénzt, több mint 120 milliárd forintot fektetett a lakosság állampapírokba, ezzel a náluk lévő állomány 4683 milliárd forintra ugrott. Ezen belül a hosszú forint államkötvények állománya meghaladta az 1700 milliárd forintot, ami vélhetően a Prémium Magyar Államkötvények (PMÁK) és a Kétéves Állampapírok iránti felfokozott keresletnek volt köszönhető.
A többi hitelpapírból még mindig kevés van a kisbefektetőknél. Jelzáloglevélből júliusban mindössze 2,7 milliárd, banki kötvényből pedig csupán 80,6 milliárd forintnyi volt a számláikon. Ebből csaknem 49 milliárd forintnyi devizában denominált hitelpapír volt, ami nem meglepő, hiszen a hitelintézetek szívesen bocsátanak ki devizakötvényeket is. Az egyéb vállalatok kötvényei iránt a kereslet változatlanul szerény, a kisbefektetők mindössze 23,2 milliárd forintot tartanak vállalati kötvényekben. Az egyik oka ennek a szűkös kínálat lehet, a másik pedig az óvatosság, számos vállalati kötvény kibocsátója – Quaestor, BTel, Hungária Értékpapír – csődbe ment ugyanis az elmúlt években.
A befektetési alapokból 2,1 milliárd forintot vontak ki a háztartások júliusban, az állományuk így 3837 milliárd forintra süllyedt. A tőkekivonás nem minden alapot érint egyformán. A manapság egyre gyakrabban negatív hozamot produkáló pénzpiaci alapok lassan elfogynak, a háztartások hét hónap alatt csaknem 210 milliárd forintot vontak ki ezekből a konstrukciókból, így azok teljes állománya alig 610 milliárd forintra csökkent. Ebből a kisbefektetőknél van nem egészen 427 milliárd forintot érő befektetési jegy. Más alapok azonban vonzzák a friss pénzt, több mint 206 milliárd forint új pénzt tettek a kisbefektetők az idén nem pénzpiaci alapokba. A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) adatai szerint főleg az ingatlan- és abszolút hozamú alapok voltak népszerűek az idén.
A részvények népszerűek maradtak a kisbefektetők körében, akik júliusban viszonylag magas összegért, 11,5 milliárd forintért vettek értékpapírokat. Jól tették: az év hetedik hónapjában ugyanis csaknem 28 milliárd forintot kerestek a részvényeiken, az év egészében pedig már 75 milliárd forintnál tartanak, ennek is köszönhető, hogy a háztartások részvényállománya 446 milliárd forintos új csúcsra emelkedett. A kisbefektetők a nem pénzügyi vállalatok részvényeit kedvelik jobban, ezekben 286 milliárd forintot tartottak júliusban, és a friss megtakarítások zöme is ezekbe áramlik. Bankpapírokban 150 milliárd forintot tartanak a háztartások, és bár sokat nyertek ezekkel a részvényekkel is, az idén hét hónap alatt mindössze 5 milliárd forintnyi új megtakarítást helyeztek el ilyen papírokban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.