Jövőre mind a multinacionális gyártók, mind pedig a térség gyógyszeripari vállalatai előtt óriási lehetőségek kínálkoznak – derül ki a BMI Research frissen kiadott, a közép- és kelet-európai régió gyógyszerpiacának 2018-as növekedési kilátásait és az iparági trendek 2021-ig várható alakulását felvázoló prognózisából.
A BMI szerint jövőre a régió gyógyszerpiaca 11,1 százalékkal, az idei 68 milliárdról 75,5 milliárd dollárra növekszik.
Ötéves prognózisukban évi 8,7 százalékos átlagos bővülés szerepel, ezzel globális összevetésben is az első helyen állunk. Térségünket a közép- és dél-amerikai országok követik 7 százalékos éves növekedéssel, majd a szubszaharai államok következnek, 5 százalékos plusszal.
Érdemes lehet tehát a prognózis alapján befektetni a térség gyógyszergyártóinak részvényeibe, ám ha egy legalább öt vállalat papírjaiból álló portfólió összeállítása a cél, akkor egyáltalán nem könnyű a befektető helyzete. A térség tőzsdéin sosem tapostak egymás sarkára a gyógyszergyártók, de a multinacionális cégek felvásárlásai és a börzéről való kivezetések után még sivárabb az összkép.
Az elemzés rámutat: minden adott ahhoz, hogy az idősödő lakossággal jellemzett régióban dolgozó cégek profitáljanak a magas növekedési potenciálból. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy több országban is – Ukrajna, Lengyelország, Litvánia – a közegészségügyi finanszírozás átalakítás alatt (vagy előtt) áll, s az adminisztratív intézkedések korlátozhatják a gyógyszergyártói bevételek növekedését, ugyanakkor hosszú távon kedvezők lehetnek számukra a reformok.
Befektetői szempontból mégsem könnyű kiaknázni a rendkívül pozitív kilátásokat. A multinacionális nagyvállalatok jelentős felvásárlásokat hajtottak végre az elmúlt 15 évben, a tulajdonosi arányok növelését pedig szinte minden esetben a részvények tőzsdei kivezetése követte. Utóbbiak közé sorolható a magyar Egis (felvásárló a Servier), a cseh Zentiva (a Sanofi által), a horvát Pliva (vevő: Barr) vagy épp a szlovén LEK (felvásárlója a Novartis).
A Budapesti Értéktőzsde blue chipjeiként a Richter-részvények folyamatosan a befektetői figyelem középpontjában állnak, de szinte egyedül képviselik a börzén a régió gyógyszergyártóit. A magyar Goodwill Pharma tőzsdére lépése pár év múlva várható, jelenleg a BÉT Elite programjában készül a megmérettetésre.
A Richter Gedeon régiós versenytársai közül a szlovén és a szerb tőzsdén két gyógyszergyártó, a Krka és a Galenika található. A BMI elemzésében szereplő fundamentális pozitívumok ellenére mégis elmarad mindhárom vállalat idei árfolyam-emelkedése az adott ország tőzsdeindexének alakulásától. A Richter-részvények egy év alatt 9,8 százalékkal emelkedtek, a szerb cég papírjai stagnáltak, a szlovén Krka pedig 7,2 százalékkal ér többet, mint egy éve. A P/E alapján pedig a Richter-papírok mintegy kétszer akkora értékeltséggel forognak a tőzsdén, mint két balkáni szektortársuké. A szerb Galenika-részvényekkel ugyan lehet még kereskedni a belgrádi tőzsdén, de kérdés, meddig. November elején a luxemburgi Aelius tulajdonába került a cég papírjainak 93,7 százaléka, tovább csökkentve a képzeletbeli régiós gyógyszergyári portfólióba sorolható cégek számát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.