Stagnáló negyedik negyedéves árbevétel mellett a nettó eredmény emelkedését várják az elemzők a Richtertől. A társaság gyorsjelentése csütörtökre virradóra jelenik meg. A Világgazdaság által készített konszenzus szerint a gyógyszergyártó október–decemberi bevétele gyakorlatilag megegyezett a 2017-es bázisidőszak 110,2 milliárd forintjával.
A legpesszimistább várakozás szerint a Richter árbevétele csupán 104 milliárdos volt a negyedévben, de van olyan vélemény is, amely 121 milliárd feletti összeggel kalkulált. Az árbevétel növekedését két olyan tétel is kedvezően befolyásolhatta, amely a harmadik negyedéves számok közül még hiányzott. Október–decemberben ugyanis már teljes körű marketingtámogatást élvezett az ideiglenes felfüggesztésből a gyógyszerpiacra újra visszatérő Esmya, miután a Richter értékesítési hálózata szeptember elején újrakezdte a méhmióma kezelésére szolgáló szer európai promócióját. Újra teljes értékű negyedévet zárt a Richter romániai gyógyszer-nagykereskedése, a Pharmafarm is, amely szeptember közepén kapta vissza a nyáron ideiglenesen bevont működési engedélyét.
Az elemzői várakozások szerint a Richter negyedéves bruttó profitja 63 milliárd forint fölé emelkedhetett a bázisidőszaki 60,9 milliárd forint után. A Richter ír-amerikai értékesítési partnere – az Allergan – már közzétette a negyedéves eredményeit. Ebben szerepel a Vraylar antipszichotikum forgalmi adata is, amely után a Richtert bevételrészesedésként 7,5 milliárd forint illeti meg. Az összeghez egyéb költség már nem kapcsolódik, így az teljes mértékben a bruttó profitként jelenik meg.
Számottevő eltérést mutatnak az üzemi eredményre vonatkozó várakozások (EBIT). A Reuters szélesebb körű konszenzusa 17,6 milliárd forinttal számol, a KBC tegnap megjelent elemzése viszont felhívja a figyelmet, hogy egy egyszeri kiadási tétel nagyban ronthatja az üzemi eredményt. A különbözet a Mithra gyógyszercéggel szeptemberben kötött licencmegállapodáshoz fűződik, amelyben szerepel, hogy a szerződés aláírásakor a Richter 35 millió euró egyszeri mérföldkő-kifizetést teljesít.
A várakozások szerint a magyar gyártó a negyedik negyedévben számolta el ezt a mintegy 11 milliárd forintos költségtételt, ami jelentősen visszavetheti az EBIT alakulását. Ha így történt, akkor a Richter EBIT-je 6 milliárd forint alá eshetett vissza. A Világgazdaság a konszenzus készítésekor figyelembe vette a KBC prognózisát is, így az EBIT-várakozások átlaga 11,5 milliárd forint lett.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.