A vártnál is jobban indult az első negyedéves európai gyorsjelentési szezon, a mérlegszámait eddig felfedő néhány tucat nagyvállalat felülmúlta az egyébként is optimista szakértői prognózisokat. A legnagyobb, döntően nyugat-európai vállalatokat tömörítő Stoxx 600 indexből keddig jelentő társaságok mintegy kétharmada múlta felül a Refinitiv Lipper adatbázisában szereplő elemzői konszenzust árbevételi és profitsoron egyaránt – az előbbinél 69, az utóbbinál 65 százalék a túlteljesítők aránya. Ez azért is nagy szó, mert a historikus adatok alapján átlagosan a cégek fele okoz pozitív meglepetést.
Egy erős negyedéves eredménnyel jó ideje adós már Európa, a vállalati profitok ugyanis legutóbb éves alapon 2019 utolsó három hónapjában emelkedtek. A nyolc negyedéve tartó vesszőfutás azonban most szinte biztosan véget ér, a koronavírus-járvány tavalyi gazdasági pusztítása miatt a bázishatás is ezt diktálja.
Az adatszolgáltató friss elemzése szerint 2021 első három hónapjában szerény ütemben – 2,5 százalékkal – javulhattak a cégek bevételei, adózott eredményük viszont 71 százalékkal pattanhatott fel. A szakértők optimizmusa az elmúlt hetekben egyre fokozódott, egy hónapja még „csupán” 50 százalék alatti profitbővülést jeleztek előre.
A gazdaságok óvatos újranyitása és a helyreállás legerőteljesebben a ciklikus szektorok képviselőinek kedvezhetett az év elején.
A tartós fogyasztási cikkeket gyártók profitja több mint tízszeresére ugorhatott, ahogy a fogyasztók bepótolták a pandémia okozta első sokk miatt elhalasztott vásárlásaikat.
A 2020 kora tavaszinál ötször magasabb adózott eredményről számolhatnak be az iparcégek is, a pénzügyi szektor profitja pedig – a nyersanyaggyártókhoz hasonlóan – duplázódhatott, de a tavalyihoz hasonló eredményt szállító, hagyományosan stabil közműcégek kivételével szinte minden szektorban számottevő profitjavulás várható. Egyedül a járványhelyzet eddigi egyértelmű nyertesének számító egészségügyi vállalatok eredménye zsugorodhatott tizedével a Refinitiv konszenzusa szerint.
Robusztus növekedésre van kilátás az év hátralevő részében is. A második negyedévben a vállalatok forgalma közel negyedével emelkedhet, a profitok pedig csaknem a duplájukra hízhatnak, a két számjegyű dinamika pedig a második fél évben is fennmaradhat, a lendület pedig – a szakértők jelenlegi becslése szerint – csak 2022 elején hagy majd alább.
A jövő héten futószalagon érkeznek az európai vállalatok beszámolói, 74 Stoxx 600-kosártag jelent majd. A hétfői mezőny meglehetősen foghíjas – a Siemens Healthineers mellett két másik cég teszi közzé a számait –, a keddi felhozatalból viszont a Ferrari és a Telenor mellett az Adecco és az Infineon is kitűnik. Szerdán jelent a CIB anyabankja, az olasz Intesa Sanpaolo, a legnagyobb figyelem azonban aznap a Stellantis autóipari óriásra irányulhat. A Fiat Chrysler Automobiles és a francia PSA Group év eleji összeolvadásából létrejött konglomerátum beszámolója azért is ígérkezik érdekesnek, mert az új európai autóipari mamutvállalat először fedi fel a lapjait.
A hét második felében a német óriáscégek – Adidas, Volkswagen, BMW, Siemens – mellett a pénzügyi szektor kerül ismét fókuszba, csütörtökön a holland ING mellett az olasz UniCredit és a francia Société Générale, valamint a lengyel PKO Bank számait ismerhetik meg a befektetők, pénteken pedig a Raiffeisen Bank és a Crédit Agricole is publikálja eredményeit, bőséges viszonyítási alapot adva ezzel az OTP Bank ugyancsak péntek hajnalban érkező beszámolójához, ami egyben a hazai gyorsjelentési szezon kezdetét is jelenti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.