Akik a cikksorozat első részéről lemaradtak, azoknak először egy kis visszatekintés: a felhőtechnológia alapja, hogy az adatokat távoli szerverparkokban tároljuk és menedzseljük, hogy a biztonság mellett egy sor olyan szolgáltatást és applikációt nyerünk, amelyeket aztán konkrét üzleti értékre válthatunk. A terület hátterének megismertetésében a felhőmegoldásokat közvetítő magyar vállalkozás, a Kvazar.cloud szakértői voltak segítségünkre.
Hogy nem a levegőbe beszélünk, azt a Rackspace Hosting egy korábbi kutatása is alátámasztja. Az amerikai és brit piacon végzett felmérés szerint a felhőszolgáltatásokat bevezető vállalkozások 88 százaléka képes volt nagyobb összegek megtakarítására. A megkérdezett vállalkozások 56 százaléka azonnali profitemelkedést ért el, 60 százalékuk pedig az informatikai háttércsapatát tudta úgy átszervezni, hogy kevesebb karbantartási feladatuk legyen, és a szakembereket arra sarkallták, hogy inkább az üzletszerzést és a bevételnövekedést támogassák a felhőtechnológia továbbépítésével.
Az első kézenfekvő terület, ahol a felhő költséget takarít meg, az a hardverpark üzemeltetése és maga a bekerülési költség. A magyar vállalkozások jellemzően nyolc-tíz évente cserélik hardverparkjukat: mondani sem kell, mekkora idő az informatikában ez, és mennyire rossz hatással van az üzletre az elöregedő informatikai háttér. Ha valaki a megújulás mellett dönt (akár kényszerből, akár versenyképesség-növelés miatt), akkor két modell közül választhat. Az új hardverpark beszerzése és beszerelése egy egyszeri, nagy összegű beruházás, vagyis a capex modell. Ebbe beletartoznak a licencek, saját adattárolók, routerek, szerverek és egy sor egyéb fizikai eszköz. A végösszeg a konfigurációtól függ, de még egy öt-tíz fős vállalkozás esetében is több millió forintra rúgnak a költségek. Aztán ezeket fenn is kell tartani, frissíteni, és egy idő múlva újra lecserélni. Ezzel szemben, ha felhős megoldásokban gondolkodunk, akkor legyen bármekkora a cégünk, egy nagyvállalati szintű informatikai rendszert kapunk. Rugalmasan tervezhető, a fejlesztési kiadásokkal hosszabb időre szétterített működési költségként elszámolható opex modellel. Leegyszerűsítve: egy magyar kisvállalkozás is ugyanazokat a felhőalapú megoldásokat kapja meg, mint a bevezetőben említett Forma–1-es csapat vagy New York-i bank – a nagy hardverigényű első lehetőségnél tízszer olcsóbban.
A Kvazar és a Microsoft november hónapban egy közös akciót hirdetett, melynek keretében a magyar vállalkozások most kedvezménnyel indíthatnak új távmunka-szolgáltatásokat. A nyereményjáték fődíja egy videókonferencia-rendszer, emellett az első 15 jelentkező garantált ajándékban részesül. Az akcióról bővebben ITT tájékozódhat.
A második terület, ahol egy magyar kkv kézzelfoghatóan pénzt takaríthat meg, az a munkaerő és a fenntartási költségek. Mivel a felhőmegoldások jellemzően automatikusan frissülnek a szolgáltató által, a rendszergazdai feladatok is jelentősen egyszerűsödnek. A rutinszerű karbantartásokat elegendő lesz évente elvégezni, és vége lesz azoknak a bosszantó hibáknak is, amelyek eddig megkeserítették a vállalkozás életét (pl. lejárt licencek, leálló e-mail-fiókok, kellemetlen adatvesztések).
A felhőmegoldások egyik legnagyobb előnye az, hogy hihetetlenül gyorsan lehet átállni rá. A teljes hardverpark lecserélése akár heteket, sőt hónapokat is igénybe vehet, mire a rendszer készen áll, és újra teljes gőzzel düböröghet az üzlet. A felhő esetében ez az idő lényegesen kevesebb. A felhasználóbarát felület miatt a munkatársak is villámgyorsan hozzászoknak, és könnyen kezelik az új alkalmazásokat (Teams, OneDrive stb.). Mindemellett a távmunka terjedésével a felhő megadja azt is, amire minden munkáltató vágyik: a kollégák bármikor, bárhonnan biztonságosan és menedzselt módon dolgozhatnak a projekteken.
Mivel ezeket a szoftvereket nem kell több évre előre megvenni, kockázatmentesen kipróbálhatók. A vállalkozás annyit és akkor használ belőle, amennyire szüksége van. Csak a felhasznált szolgáltatásért kell fizetni – ha például a hónap felénél lemondásra kerül egy licenc, akkor visszakaphatjuk a fel nem használt időszak díját. Ez különösen azoknak a vállalkozásoknak jön jól, amelyek szezonális kereslettel dolgoznak. Egy online webáruház például tetszőlegesen megnövelheti a szerverkapacitást a Black Friday vagy a karácsonyi szezon idejére anélkül, hogy rengeteget kellene hardverre költenie. Januárban vagy a kiemelt időszak után azonnal a szerverkapacitást pillanatok alatt lecsökkentheti a normál szintre, és ezzel jó döntést hozott, hiszen nem ruházott be olyan drága szerverekre, amelyek az év nagy részében egyébként kihasználatlanul állnának.
Érdekel a lehetőség?
A felhőszolgáltatásokat közvetítő magyar Kvazar.cloud akciójában MOST kipróbálhatod a neked szóló megoldásokat!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.