Az elhúzódó háború egyre nagyobb kihívások elé állítja az ukrán gazdaságot. A költségvetési deficit havi 5 milliárd dollárra rúg. A harcok kirobbanásakor a kormány egy sor adókedvezményt léptetett életbe, amit most sorra von vissza, annyira rossz az államkassza helyzete. Becslések szerint Ukrajna bruttó hazai termékének idei csökkenése elérheti a 35-40 százalékot, amit a lakosság életszínvonal-esés formájában érzékelhet. Hatalmas munkanélküliségre, inflációra, bércsökkentésre és elszegényedésre figyelmeztetnek.
A háború kitörése óta az illetékesek számos jogalkotási kezdeményezést dolgoztak ki és fogadtak el, amelyek célja a vállalkozások és a lakosság támogatása volt. A juttatások és a csökkentett adók azonban az államháztartás bevételeinek jelentős visszaeséséhez vezettek. Nagymértékben nőttek a hadseregre fordított kiadások, ebből kifolyólag hiány keletkezett, amit valamilyen módon fedezni kell.
Ukrajnának havi 5-7 milliárd dollárra van szüksége az államháztartási hiány fedezésére – jelentette ki még korábban Volodimir Zelenszkij ukrán elnök. Szerhij Marcsenko pénzügyminiszter a nemzetközi partnerekkel folytatott hivatalos találkozókon folyamatosan hangsúlyozza, hogy e források nélkül az állam nem lesz képes fedezni a kiadásait. A tárcavezető szerint ugyanakkor a nemzetközi pénzügyi segítség ellenére az ország gazdaságának további stabil működéséhez az adórendszer háború előtti szintre történő visszaállítása szükséges.
A pénzügyminiszter e véleményét konkrét jogalkotási kezdeményezéssé alakították át. Május 30-án az ukrán parlament honlapján megjelent a korábban nyújtott adókedvezmények felülvizsgálatáról szóló tervezet, amely mind az üzleti szféra képviselőire, mind az állampolgárokra vonatkozna. Marcsenko szerint azonban egyelőre nem vonják vissza a kedvezményeket, mindössze néhány tételt felülvizsgálnak. „Első lépésben az importáruk általános forgalmi adóját és az importvámokat szeretnénk visszaállítani, mely a költségvetés feltöltésére és a hazai termelők támogatására szolgálna” – mondta a pénzügyminiszter.
A kormány adótörvény-tervezete szerint ideje eltörölni a külföldi rendszámú autók behozatalára vonatkozó kedvezményeket, illetve újraindítanák az adóellenőrzéseket azon vállalkozások esetében, amelyet nem érintett a háború.
Danilo Hetmancev, a parlament pénzügyi, adóügyi és vámpolitikai bizottságának elnöke szerint a közeljövőben 1,5-ről 3 százalékra kellene emelni a 2014-ben bevezetett, a polgárok fizetéséből és minden egyéb juttatásukból fizetendő hadiadót. A parlament továbbá újabb törvényjavaslatot iktatott be a személyi jövedelemadó progresszív skálájának létrehozásáról.
„Gyorsuló inflációval, növekvő munkanélküliséggel és további elszegényedéssel kell számolnunk a háború miatt” – vonta le a szomorú következtetést a már idézett Hetmancev. Prognózisa szerint a gazdasági helyzet romlásával, az infláció és a munkanélküliség növekedésével állunk szemben. Kifejtette: a gazdasági visszaesés eléri majd a 35 százalékot, a költségvetés teljesítése hónapról hónapra mind nagyobb kihívások elé állítja az ország vezetését, a megszállt területeken nem beszélhetünk valós gazdasági teljesítményről, ami gyorsuló inflációt, tömeges munkanélküliséget okoz. Az ország elszegényedése, a bérek csökkenése sajnos elkerülhetetlen folyamat a háborús cselekmények folytatódása miatt, magyarázta a parlament pénzügyi bizottságának elnöke.
Az ukrajnai munkaadók csökkenteni kénytelenek alkalmazottaik bérét, ezt már a GRC álláskereső szakportál friss elemzése állapította meg. A portál arra a megállapításra jutott, hogy egyre kevesebb állást kínálnak a munkaadók, a szűkölő lehetőségek pedig visszahúzzák a bérezést is. A kereskedelem, az építőipar és a közlekedési ágazat a háború kitörése előtt még munkaerőhiánnyal küzdött, mára azonban megfordult ez a folyamat, gyakorlatilag nincs betöltetlen állás ezeken a területeken, s szakmunkásokra is egyre kevesebb az igény. A munkaadók ráadásul gyakorta kénytelenek csökkenteni a béreket, mert a gazdasági zuhanás miatt jócskán megcsappantak a bevételeik. Az állami költségvetés drasztikus hiánya miatt a közalkalmazottak is fizetéseik csökkentésére számíthatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.