BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gazdasági csapás lenne az olimpia elhalasztása

Sorra halasztják el a különböző olimpiai kvalifikációs tornákat, így joggal aggódnak Japánban az olimpia sorsa miatt.

Mindössze 140 nap van hátra a tokiói olimpiáig, és egyre nagyobb a félelem, hogy az ötkarikás játékokat nem tudják megtartani. A szervezőknek azzal az egyre erősödő spekulációval kell szembe nézni, hogy ha a világszerte elmaradó olimpiai selejtezőket törlik, illetve elhalasztják, akkor kevés esély van arra, hogy az olimpiát megrendezzék. Tény és való, ha a koronavírus terjedése nem áll meg – vagy legalábbis nem lassul –, akkor a Tokióba érkező embertömeg fékezhetetlen fertőzési folyamatot generálhat.

Kanoa Igarashi hivatásos japán szörfös – aki a várakozások szerint országa egyik legnagyobb csillaga lesz a nyári játékok alkalmával – úgy nyilatkozott, hogy „szívszorító” lenne a sportolók és Japán számára, ha az olimpiát bármilyen módon (halasztás, törlés) befolyásolná a koronavírus. Ez egy olyan esemény, amelyre a sportolók évek óta, sőt egy életen át készülnek, tulajdonképpen mindent erre tesznek fel – mondta Igarashi a CNN World Sportnak.

Kanoa Igarashi a japán delegáció egyik nagy esélyese
Fotó: Mitsuru Tamura / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun / AFP

Szívünk, lelkünk, rengeteg áldozat van a pályafutásunkban, és egészen megdöbbentő lenne, ha a játékokat egy vírus miatt kéne elhalasztani. Ráadásul ez nem egy sérülés, amit saját magad okoztál, illetve nem rajtad múlik, hogy mennyi idő alatt lábalsz ki belőle, hanem egy olyan dolog, ami felett egyáltalán nincsen kontrollod

– folytatta a szörfös.

Gazdasági csapás lenne a halasztás

A tokiói olimpia szervezőbizottsága szerint

az ország 1,35 billió japán jent (12,6 milliárd dollárt) költött az olimpia megrendezésére, bár az elismert japán pénzügyi napilap, a Nikkei az eddigi összes kiadást 3 trillió jenre (28 milliárd dollárra) becsülte.

„Az olimpia törlése hatalmas csapást jelentene Japán gazdaságának” – hangsúlyozta Igarashi, amikor a játékok esetleges elkaszálásáról beszélt. Az olimpiai rendezés óriási gazdasági, társadalmi és kulturális ügy Japánban – mondta a szörfös, majd hozzátette: elképesztő változások történtek az elmúlt években az országban.

Az Egyesült Államokban élő és versenyző sportoló kiemelte: „minden egyes alkalommal, amikor néhány havonta hazalátogatok, azt tapasztalom, hogy egyre közelebb vagyunk ahhoz, hogy 100 százalékban készen álljunk az olimpiára. Már csak néhány hónap van hátra, véleményem szerint 99 százalékon állunk. A japán kultúra és hozzáállás eredménye, hogy mindig időben felkészülünk.”

A pszichés nyomás feldolgozása

A szörfös elmondta, hogy egy sportolóknak mindig azon van a fő hangsúly, hogy felkészült legyen – bármikor, bárhol alkalmas legyen a versenyzésre. Hiába van nyáron az olimpia, ugyanolyan koncentráltnak kell lenni a felkészülés során bármelyik napon, ráadásul éveken át – tette hozzá, majd elárulta, ha az olimpia holnap lenne, ő és a sporttársai készen állnának a versenyzésre, mert nagyon közel vannak már az olimpiához.

Fotó: Shutterstock

Igarashi azzal folytatta, hogy

most az a furcsa helyzet áll fent, hogy nem feltétlen a versenyzésre kell mentálisan fókuszálni, hanem arra, hogy pszichésen felkészüljenek egy olyan eshetőségre, hogy elhalasztják a játékokat. El kell sajátítani a nyugodt viselkedés képességét, ez most a legfontosabb dolog.

Annak ellenére, hogy az elmúlt hetekben a híradások fő témája a koronavírus volt, Kanoa Igarashi nem aggódja túl a dolgot. Véleménye szerint mindaddig, amíg az országok vezetése és az egészségügyi szervek az előírt protokoll alapján cselekszenek, és megteszik a megfelelő óvintézkedéseket, semmi baj nem lehet. „Nekünk sportolóknak pedig az a dolgunk, hogy ugyanúgy tegyük a dolgunkat, mintha semmi sem történne, és legyünk készen az olimpiára” – emelte ki.

Korábban úszóklasszisunk, Hosszú Katinka is megosztotta a gondolatait a fennálló problémáról:

„Nem igazán tudom elképzelni, hogy töröljék az olimpiát. A sportolók számára rémálom lenne, hisz ez az életünk – a felkészülés az úszósport legnagyobb pillanatára. Őszintén megmondva, nincs igazán jó döntés, bár adott esetben a halasztás határozottan jobb lenne, mintha valóban elmaradna az egész”.

Nincs B-terv

A japán szervezőbizottság egyelőre csak annyit kommunikál, hogy a szerződés értelmében a nyári olimpiai játékokat 2020-ban kell megtartani, ennek alapján tehát van lehetőség a halasztásra. Amennyiben viszont a legrosszabb forgatókönyv jön be, nem Japán mondja ki a végső szót, hanem a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB), ő hivatott ugyanis dönteni a rendezvény sorsáról.

A japánok viszont hangsúlyozzák, hogy ők végtelenül elkötelezettek az eredeti időpont mellett, főleg annak tükrében, hogy a NOB-nak egyelőre semmiféle B-terve nincsen – vagy legalábbis nem kommunikál erről kifelé semmit.

A NOB-tól kapott összeg az új stadion felét fedezte
Fotó: Arne Müseler / /

Mint fentebb kiderült, Japánnak gazdaságilag is tragikus lenne a halasztás, pedig

a NOB több mint 800 millió dollárral járult hozzá a rendezéshez. Ez aprópénz, hiszen csak a nemzeti stadion került nagyjából 1,5 milliárd dollárba, ami elég nagy összeg ahhoz képest, hogy a helyi számvevőszék 9 milliárd dollárt szánt az eseményre.

Az olimpia halasztása nemcsak a sportolóknak, vagy a japán államnak lenne nagy érvágás, hanem a reklámiparnak és a szponzoroknak is, ugyanis a jelentések szerint a 2020-as tokiói olimpia eddig nagyságrendileg 3 milliárd dolláros, rekordszintű hazai reklámbevételt produkált.

Bajba kerülhetnek az olaszországi székhelyű F1-es istállók

Ha a koronavírus miatt valamely csapat nem állhat rajthoz a szezon első versenyeinek valamelyikén, azt világbajnokságon kívüli versenyként bonyolíthatják le.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.