A Chelsea FC-nek megvan az esélye arra, hogy elérje az egymilliárd dolláros bevételt – mondta a Clearlake Capital magántőke-társaság társalapítója és ügyvezető partnere a Bloomberg Invest konferencián New Yorkban. Jose E. Feliciano szerint a londoni focicsapat olyan értékes befektetésnek számít, mint a lakáspiacon egy tengerparti ingatlan.
Hatalmas értékteremtő potenciál van ebben a csapatban
– mondta Feliciano, aki szerinte a Chelsea az egyik legjobb befektetés lehet a sport világában.
A Clearlake az év elején összefogott Todd Boehly milliárdossal, és 4,25 milliárd fontért vásárolták meg a londoni kékeket. A csapat azt követően került eladósorba, hogy az orosz oligarchát, Roman Abramovicsot a nyugati országot szankcionálni kezdték a Vlagyimir Putyinhoz fűződő kapcsolatai miatt. A sportvilág nagy érdeklődéssel követi az új tulajdonosok tevékenységét, akik jelentős változásokat ígértek a klub életében.
A Deloitte sporttanácsadási üzletágának adatai szerint
a Chelsea 493,1 millió eurós bevételt termelt a 2020–2021-es szezonban.
Ez volt a nyolcadik legmagasabb eredmény a világ futballklubjai között. A legnagyobb bevételt a Manchester City produkálta, 644,9 millió euróval. Feliciano szerint a Chelsea a következő években képes lesz megduplázni a tavalyi szezonban elért bevételét.
Egymilliárd dolláros (894 millió font) bevételt eddig egyetlen csapatnak sikerült elérni, a Barcelonának
– erről az Athletic írt. Ez a rekord viszont még a járvány kitörése előtti, amikor a pandémia még nem alakította át a La Liga klubjainak pénzügyi helyzetét.
A Chelsea esetén azért is meglepő ilyen hatalmas bevételről beszélni, mivel egyelőre nem tudni, hogy a csapat mennyire lesz versenyképes Abramovics távozása után. A kékek jelenleg 19 ponttal, a riválisaihoz képest egy meccsel kevesebbet játszva a negyedik helyen állnak az angol első osztályban, a Premier League-ben, 8 egységgel az éllovas Arsenal mögött. A Chelsea rengeteg trófeát nyert a korábbi években, de akkor még jelentős mértékben támaszkodtak a tulajdonos Abramovics pénzügyi hozzájárulásaira, ami az orosz olajból származott.
Az Athletic Kieran Maguire futballfinanszírozási szakértővel készített interjút, amiben azt latolgatták, hogy a Chelsea-nek van-e reális esélye arra, hogy éveken belül elérje az egymilliárd dolláros bevételt. Maguire elmondta, hogy agy labdarúgócsapat bevételei a játékoseladásokat nem számítva három forrásból származnak:
a meccsnapi jegyeladásból, a közvetítési pénzekből és a reklámokból.
A szakember szerint az angol élvonalban szereplő kluboknál szinte mindig telt házzal mennek a mérkőzések, tehát a Chelsea a jegyeladásokból csak akkor számíthat több pénzre, ha bővítik a stadiont. Ez egy nagymértékű fejlesztés lenne, ám
ha a jelenlegi 42 ezer férőhelyből 50 ezret csinálnának, az csupán nagyjából évi 20 millió fontos pluszbevételt hozna.
A televíziós közvetítési jogokkal a csapat nem sáfárkodhat, mivel a Premier League és az UEFA határozza meg a versenysorozatokban részt vevő klubok között a közvetítési jogokból származó pénz elosztását.
A reklámbevételeknél lehetne felfelé tornázni a számokon, de azt látni kell, hogy a reklámipar egy rendkívül versengő terület, ahol nehéz érvényesülni. A Chelsea-nek olyan csapatokkal kellene megküzdenie az újabb szponzorációkért, mint a Real Madrid, a Barcelona, a Manchester United vagy a Bayern München.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.