Habár elsődlegesen a versenyeztetés a célja, az észak-amerikai profi kosárlabdaliga (NBA) mára túlmutat a sporton, igazi nagyvállalatként működve több színtéren, üzlet- és iparágban érdekelt. A Bloomberg október végén megszellőztette, azóta pedig már biztossá vált, hogy az 1946-ban alapított NBA újabb szintet lép, 20 startupba fekteti pénze egy részét, mégpedig nem is keveset, 1 milliárd dollárt.
A Forbes magazin legfrissebb összeállításából kiderül, hogy
a bajnokság legértékesebb csapata, a címvédő Golden State Warriors 7 milliárd dollárt ér
(összehasonlításképpen: a világ egyik legsikeresebb labdarúgóklubja, a spanyol Real Madrid 5,1 milliárdot).
A San Franciscó-iak idén májusban jelentették be, hogy szerződést hosszabbítanak mezszponzorukkal, a 7,42 milliárd dolláros vagyonnal rendelkező Rakutennel. A hírek szerint a japánok a partnerség kezdete, 2017 óta a liga történetének egyik legjobb üzleti megállapodásának keretében évente 20 millió dollárral támogatták a Warriorst, majd a tavasszal még mélyebben a zsebükbe nyúltak, s az együttes eredményei őket igazolják.
Gyengült a dollárA napokban ismertették az Egyesült Államokban az októberi inflációs adatokat, amelyek az elemzői előrejelzéseknél jobbak lettek: a fogyasztói árak éves szinten 7,7 százalékra mérséklődtek, az újonnan benyújtott munkanélküliségi segély iránti kérelmek száma 225 ezerre emelkedett, miközben a munkanélküliségi ráta 3,7 százalékra nőtt, és az üzemanyag is drágább lett. A hírre a dollárpiacon eladásba kezdtek a befektetők, előidézve ezzel a fizetőeszköz gyengülését. |
Nyeregben érezhetik most magukat a tulajdonosok, Joe Lacob és Peter Guber, akik 2010-ben potom pénzért, 450 millió dollárért vették meg a Golden State Warriorst.
Hogy érzékeltessük, milyen összegek mozognak a bajnokcsapatnál:
A kaliforniaiak legjobban kereső játékosa, Stephen Curry a mostani idényben várhatóan 95,1 millió dollárt, azaz több mint 37 milliárd forintot tesz zsebre, de az őt követő Klay Thompson sem panaszkodhat a 60,6 milliójával (23,76 milliárd forint).
A kereseti rangsort egyébként továbbra is a Los Angeles Lakers 37 éves kosárlabdázója, LeBron James vezeti, aki az előrejelzések szerint a mostani kiírásban 124,5 millió dollárral (majd 49 milliárd forint) gazdagodik.
James a nyáron azzal került a címlapokra, hogy negyvenhez közel majdnem 100 millió dollárért (39,2 milliárd forint) hosszabbított vele klubja, ezzel ő lett az NBA első aktív játékosa, akinek a vagyona nem csak elérte, de meg is haladta az 1 milliárd dollárt (392,05 milliárd forint).
Összehasonlításképpen: a leggazdagabb magyar, Mészáros Lőrinc vagyonát idén a magyar Forbes 407,7, a Portfolio pedig 480 milliárd forintra becsülte.
Az NBA népszerűsége, térhódítása tehát töretlen, és nagyon úgy tűnik, hogy háború ide, infláció és gyengülő dollár oda, recesszióbiztos üzletté vált…
Elutasították a börtönbüntetésre ítélt kosaras fellebbezését az oroszok – már csak Dennis Rodmanban bízhatAz észak-amerikai profi női liga, a WNBA igazságtalannak és sajnálatosnak nevezte az orosz bíróság döntését. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.