A nemek közötti egyenlőséget mérő indexet dolgozott ki a Nemzetközi Sakkszövetség. A Gender Equality in Chess Index (GE) a sakkozók versenyeken való részvételét, teljesítményét és fejlődését méri, és ennek alapján egy 0-tól 100-ig terjedő skálán pontozza a nemek közötti egyenlőség mértékét. Amelyik országban 100 pontot mutat az index, ott az egyenlőség tökéletesen megvalósul a férfi és a női játékosok között.
A GE előrelépés a sakkban a nemek közötti egyenlőség megértésében és előmozdításában. Az anekdotákon túl ez egy adatközpontúbb megközelítés
– mondta a GE-ről készült jelentés vezető szerzője, David Smerdon.
Az index 2023-as jelentése szerint a rangsort Mongólia vezeti, majdnem 40 százalékos női részvétellel a FIDE-listán szereplő játékosok között – írta honlapján a Chess Base. Ez jóval magasabb arány, mint a globális átlag. Mongóliát Srí Lanka és Uganda követi. Ezek az országok az ifjúsági bajnokságok esetében is folyamatos fejlődést mutatnak.
Erre még Dubajban is csettintettek: több mint egymillióan voltak kíváncsiak arra, ahogy Polgár Judit a világ ellen sakkozikNemzetközi nagydíjat kapott a 2020-as Dubaji Világkiállítás Polgár Judit a világ ellen című online rendezvényével a magyar Universum 8. A nyolcórás, 11 asztalon zajló szimultán élő közvetítéshez kint is és Budapesten is stúdiót építtetett fel a magyar ügynökség. |
David Smerdon szerint Mongólia azért áll ennyire jó helyen a GE alapján, mivel jó stratégiát dolgoztak ki a nemek közötti egyenlőség megteremtésére a sakkban. A sport népszerűsítése nagy hangsúlyt fektet a nőkre és a lányokra.
A Nemzetközi Sakkszövetség az index bevezetésével arra akarja ösztönözni a nemzeteket, hogy gondolkodjanak el a politikájukon, és mozdítsák elő a nemek közötti egyenlőség kialakulását a sakkban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.