Miközben dolgaink internetre kapcsolódása, egymással kommunikálása hétköznapjaink kényelmesebbé tételével kecsegtet, nem árt odafigyelni e folyamat biztonsági oldalára sem.
Sajátos, új problémák is felmerülnek azzal, hogy egyre több tárgyunk, háztartási gépünk csatlakoztatható az internetre, és teremthet kapcsolatot egymással. Kissé drámaibban fogalmazta meg ezt Rónaszéki Péter, a Fortix Consulting Kft. ügyvezetője az Aegon Prémium üzletágának júliusi ügyfélklubján.
A szakértő úgy vélte, korántsem utópisztikus a gondolat, hogy akár a kávéfőző, akár a televízió ellenszegül az akaratunknak, vagy megzsarol minket. Szerinte ez nem a jövő, hiszen ezek a technológiák már léteznek, és foglalkoznunk kell a kockázataikkal.
Az információbiztonság jóval több, mint az IT-biztonság, szinte elválaszthatatlan az anyagi, a jogi és a fizikai biztonság kérdéseitől
– mondta Rónaszéki Péter. Létfontosságú, milyen kockázatmenedzsment-rendszer működik egy-egy vállalkozásnál. Ha ez jól működik, az intézkedések helyes sorrendben fognak következni, optimálisak lesznek a beruházások, és az egész működés megfelel akár a nemzetközileg is elfogadott irányítási rendszereknek – hívta fel a figyelmet a szakértő.
Hozzátette, a tét nem kicsi, hiszen például miután 2015-ben egy kiberbűnözői csoport nyilvánosságra hozta a megcsalásra buzdító kanadai társkereső, az Ashley Madison felhasználóinak tárolt adatait, egy 56 éves New Orleans-i lelkész és egy 47 éves San Antonió-i rendőrtiszt is öngyilkos lett.
Utóbb kiderült, hogy a felhasználók közül 120 ezren állították be jelszóként a szinte nulla biztonságot garantáló 123456 számsort, 40 ezren az 12345 számsort, és csaknem ugyanennyien a password szót.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.