Van élet az IoT-n túl – legalábbis ez derül ki az SAP szoftvercég friss kutatásából. A jelentés a jövőt alakító technológiákat két csoportra osztja: az egyikbe azok tartoznak, amelyek már jelen vannak, de még nem terjedtek el széles körben, a másikba azok, amelyek még csak prototípusként léteznek (vagy még úgy sem), a távolabbi jövőre azonban meghatározó befolyást gyakorolhatnak. Némely technológia már ismert a sci-fi irodalomból vagy a fantasztikus filmekből, de előfordul az is, hogy a valóság felülmúlja a sci-fi szerzők képzeletét. A cég trendriportja szerint a most elterjedőben lévő IoT (dolgok internete) vagy a mesterséges intelligencia után leginkább ezek a technológiák hozhatnak forradalmi újításokat: a négydimenziós (4D) nyomtatás, a kvantumszámítógépek, a neuromorfikus számítástechnikai rendszerek, az agyszámítógép-interfész, illetve a bioszámítógépek.
Az MIT Self-Assembly Lab által kifejlesztett 4D-nyomtatási technológia lényege, hogy a felhasznált anyag képes a színét és más tulajdonságait is megváltoztatni. Ez tehát azt jelenti, hogy az elkészült „nyomtatás” nem marad állandó az időben, azaz a negyedik dimenzióban is változik. Az alakváltozásra képes anyagokat a hadiiparban már használják, de számos más ágazatban is forradalmi változásokat idézhetnek elő. A négydimenziós nyomtatás mindazonáltal még gyerekcipőben jár, óvatos becslések szerint is legalább tíz évbe telhet, amíg szélesebb körben is elterjed.
A kvantumszámítógépek pedig olyan mikrofizikai jelenségeken alapulnak, amilyen a kvantum-szuperpozíció vagy a kvantum-összefonódás. A kvantumbitek (qubitek) alkalmazásával a számítási teljesítmény exponenciálisan növekedhet a meglévő bináris (0 vagy 1) rendszerhez képest, így nagy kihívást jelenthet többek között a manapság széles körben alkalmazott, számítási bonyolultságon alapuló titkosítási rendszerek számára. A kvantumszámítógépek egyelőre szintén a kezdeti lépéseknél tartanak, a fejlesztés még a kvantumszámítás „hardverére” koncentrál.
A neuromorfikus számítástechnikai rendszerek hagyományos processzorokat használó hardverek, amelyek a természet legbonyolultabb felépítését, az idegrendszert utánozzák. A kvantumszámítógépekhez hasonlóan ezek a kutatások is a legelső fázisban járnak; a neuromorfikus hardver programozása új típusú, még kifejlesztésre váró technikákat igényel. Az ilyen számítógépek rendkívüli teljesítménnyel kecsegtetnek – csekély energiafelhasználás mellett. A lehetséges felhasználási területek között van a gépi tanulás, a mintázatfelismerés, a képfeldolgozás és a robotika.
A jelentés szerint lehetővé válhat, hogy egy számítógép közvetlenül az agyunknak „beszéljen”, és ezzel párhuzamosan olvassa a gondolatainkat. E technológia területén számottevő haladást értek el, és sokan az ember és a gép közötti kommunikáció legtökéletesebb formájának ígéretét látják benne. Ahogy a hordozható eszközök is egyre kisebbekké válnak, és egyre több kézi vezérlést nem igénylő technika válik elérhetővé, valószínűleg a nem invazív agyszámítógép-egységek is megjelennek, például a virtuális valóságot generáló head-setekben.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.