Hetven csobogót és szökőkutat táplálhatott kétszáz éven át a budai várnegyedben a Mátyás király idején felvezetett három forrás vize, amelyek nyomára egy vízjogi diplomamunka elkészítése során bukkant Bittsánszky Ádám vízjogi szakjogász. Méghozzá nem máshol, mint a csatornában, miután a ma is működő Város-kút, a Béla király kútja és az Ágnes-forrás vizére immár háromszáz éve senki sem tart igényt, vizük kihasználatlanul a csatornába folyik.
Még ennél is meglepőbb felfedezésre jutott a Mátyás király megrendelésére kiépült különleges vári vízellátó rendszer után kutató szakjogász, akinek a teljes egykori nyomvonalat sikerült rekonstruálnia több intézmény bevonásával és időközben húszfősre bővülő csapatával. Nevezetesen arra, hogy
az egész rendszer ma is működőképes, ráadásul a 8,6 kilométeres nyomvonal teljes hosszában közterületen fut, vagyis állami és önkormányzati engedéllyel, központi költségvetési forrásból helyreállítható.
A maga korában páratlanul modern vízvezetékrendszer, korabeli rajzok és meglévő leletek alapján a Mátyás idején épült Múzsák kútja is eredeti formájában működhet, ha az ötletre a kormányzati döntéshozók is rábólintanak – tájékoztatta a Világgazdaságot Bittsánszky Ádám.
A történelmi projekt előkészítését saját költségén finanszírozó szakjogász úgy véli, hogy a budai vár ellátása forrásvízzel és benépesítése csobogókkal egyszerre leletmentés, műemlékvédelem, városfejlesztés, turisztikai attrakció, miközben megújuló energiaforrást is biztosít – amire ma működő, nemzetközi példák is vannak.
A három forrás vízhozamát hitelesített mérőeszközökkel már csaknem egy éve mérik, és annyi már kiderült, hogy ma is napi 109 köbméter vizet adnak, ami csaknem teljes egészében fedezné például a Trevi-kút vízigényét – ahogyan forrásvizei fedezik is, hiszen Róma egyik fő nevezetessége ma is ezen az elven működik.
A három szabadság-hegyi forrás vizével akár a Várkert Bazár kertjét lehetne öntözni, és az év nagy részében elzárt budavári Mátyás kútja is folyamatosan működhetne, miközben a Sándor-palota előtti téren az egykori Múzsák kútja is újjászülethetne.
Utóbbi újraépítésére a visegrádi Herkules-kutat is megfaragó cégtől kért és kapott árajánlatot Bittsánszky Ádám, aki szerint a történelmi projekt beindítására a Mátyás király emlékévnél jobb apropó aligha kell. Az ötletgazda bízik benne, hogy a megvalósításra vevő lesz a magyar állam. Ami rajta múlik, mindent elkövet, hogy teljes körűen elő legyen készítve a program, amelynek eredményeként a budai várnegyed korabeli látképe hitelesen rekonstruálható lenne.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.