A koronavírus-járvány miatt idén valóban a Balaton helyettesíti a legtöbb családnak az adriai nyaralást, ám egyre több panaszt hallani arról, hogy alaposan megdrágult az élet a magyar tenger partján. Elsősorban a szállásárak szöktek az egekbe. A híreket a hazai SZÉP-kártya-kibocsátók adatai is visszaigazolják, még akkor is, ha az egyes sajtóhírekben szereplő, esetenként több száz százalékos balatoni áremelkedések értelemszerűen nem jelennek meg az országos átlagot mutató statisztikákban.
Az OTP-nél arról tájékoztatták a Világgazdaságot, hogy a 2019 első félévi, átlagosan 26 531 forintnál idén júliusban több mint 70 százalékkal többet, 37 340 forintot fizettek átlagosan a szállászsebből a SZÉP-kártya-tulajdonosok, míg a K&H-nál a szálláshelyzsebből történő költések átlagos összege a tavaly június–júliusi 28 ezer forintról idén ugyanebben az időszakban 20 százalékkal, 33 ezer forintra emelkedett. A vendéglátászseb esetében a K&H 25 százalékos emelkedést mért éves összevetésben a nyári hónapokban, az egy étkezésre jutó összeg náluk 3300 forintról 4100 forintra emelkedett. Az OTP-nél 40 százalékos növekedést mértek, az átlagos kosárérték 3183 forintra nőtt. Ugyanakkor az OTP-nél azt is hozzátették, hogy ez az árpálya az ételrendelések megemelkedésének is köszönhető. A szabadidő-alszámlán is nőtt az egy tranzakcióra jutó érték, 26 százalékkal.
A drágulást a Pénzcentrumnak nyilatkozó Mörk László, a Magánszállásadók Országos Szövetségének elnöke is elismerte, hozzátéve, hogy a jelenség főleg a Balatonnál volt hatalmas mértékű, más helyeken nem mértek nagyobb emelkedést, még a fürdővárosokban sem. Ő maga a drágulás arányát 20 százalékosra tette.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.