Megszűnnek a Gellért fürdőben a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) által támogatott gyógykezelések – közölte a fürdő üzemeltetője, a Budapest Hévizei és Gyógyfürdői Zrt.
A legtöbb gyógyfürdő ezeket a kezeléseket önköltségi ár alatt kénytelen nyújtani
– reagált a fejlemény kapcsán lapunknak Boros László Attila, a Magyar Fürdőszövetség elnöke. Példaként elmondta, hogy a gyógyvizes medencekúra NEAK által finanszírozott térítési díja 274 forint, a súlyfürdő ára 500–1200 forint között van, holott piaci alapon az utóbbiért 4300 forintot kell fizetniük a vendégeknek. Magyarországon összesen tízféle kezelést támogat az egészségbiztosító minden 18. évét betöltött magyar állampolgár részére évente kétszer 15 alkalommal.
Sem a térítési díjak, sem a költségvetési keret nem emelkedett 2012 óta, azonnali, legalább 50 százalékos emelésre lenne szükség
– hangsúlyozta a szakember. A statisztikai adatok azt mutatják, hogy a koronavírus-járvány miatt egyébként is mélyponton vannak a fürdők.
Az előző évi forgalom 50-60 százaléka esett ki, ami 3-5 milliárd forint veszteség.
A NEAK által finanszírozott gyógykezelések költségvetési forrása nyolc éve változatlan, ezekre a kezelésekre évente 4,2 milliárd forint jut. Boros László Attila hozzátette: a NEAK-finanszírozott gyógykezelésekre az a jellemző, hogy a hazai egészségügyi ellátórendszer részei, a turisztikai hatásuk minimális.
A kezelések ára úgy alakul, hogy a NEAK-támogatás mellett a kúrán részt vevők bizonyos önrészt fizetnek, amelyet nem lehet az egekig emelni. A szakember szerint a gyógyfürdő-szolgáltatásokat jellemzően a szépkorú vendégek veszik igénybe. Nagyon árérzékeny fogyasztói csoport használja a gyógykúrákat.
A hazai gyógyfürdők többsége – 95 százaléka – önkormányzati tulajdonban van, így jelentős nyomás nehezedik a fürdőkre, hogy ezeket az olcsón elérhető szolgáltatásokat mindenképpen biztosítsák a lakosságnak.
A fürdőszövetség szerint ebben a struktúrában már nem szabadna működtetni a NEAK-finanszírozott gyógyfürdő-szolgáltatásokat. A hazai top 20 fürdő már tett olyan lépéseket, amelyek a piaci alapú szolgáltatások felé terelik a gyógyfürdői kezeléseket igénybe vevő pácienseket.
Ezek a gyógyfürdők hosszabb ideig tartó, programozott, személyre szóló kezeléseket biztosítanak magasabb minőségű alapanyagok felhasználásával. Boros László Attila arról is beszélt, hogy a fürdők a munkaerőhiánytól is szenvednek. A gyógyászatok legnagyobb munkaerőpiaci versenytársai a kórházak. A bérszínvonal emelkedését és az egészségügyi dolgozók bérének emelését ugyanúgy biztosítani kellett a fürdő alkalmazottai számára.
Kezdeményeztük azt is, hogy a SZÉP-kártya egyik zsebében fürdőkúrák is legyenek, amelyeket a munkáltatók egyfajta kedvezményes juttatásként adnának a munkavállalóiknak, de egyelőre erről sem született döntés.
Folyamatosan vizsgálja a kormányzat a betegellátás minőségét és a hozzáférést, illetve a gyógyfürdő-szolgáltatások finanszírozási formáit – mondta a Világgazdaság megkeresésére az Emberi Erőforrások Minisztériuma. Közölték, hogy az egészségipari stratégia keretében a kormány arra kérte az emberi erőforrások miniszterét, hogy októbert 15-ig dolgozza ki a nemzetközi jelentőségű gyógyhelyeken piaci alapon finanszírozható és közfinanszírozott szolgáltatások szétválasztását és minősítési rendszerét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.