Jelentősen, de jóval az infláció mértéke alatt drágultak az idén a gyerektáborok, amelyek átlagosan 15 százalékkal kerülnek többe, mint tavaly. A napközis táborok átlagára 45 ezer forintra, az ottalvós táboroké 70 ezerre emelkedett – közölte a Táborfigyelő a legfrissebb piacelemzésében.
A gyermektábor-összehasonlító portál az idei trendeket összegezve megállapította, hogy a nagyjából 230 ezer gyermek közül a legtöbben továbbra is a sporttáborokba jelentkeztek, de a tavalyi kalandtáborokat az angol nyelviek iránti kereslet letaszította a dobogóról.
A magasba szökött nyelvtanulási láz mellett a katonai és honvédelmi táborok kiemelkedő népszerűsége jellemzi még az idei évet
– tudtuk meg.
Összességében azonban a meghökkentő, a különleges vagy extrém tematika előretörése a 2023-as év érdekessége, jól példázva, hogy sokkal impulzívabban kell ötletelni a potenciális résztvevők megnyerése érdekében.
A legtöbb iskolás gyerek szüleinek komoly fejtörést okoz a csaknem három hónapos nyári szünet megtervezése és a finanszírozása is. Minél nagyobb a gyerek, annál egyszerűbb a helyzet, hiszen nem kell állandó felügyeletről gondoskodni, viszont a kicsiket nem lehet egyedül hagyni, és a home office-ban dolgozó szülő sem megoldás, hiszen dolgozik. A vidéki nagyszülő sem adatik meg mindenkinek, de ha mégis, korántsem biztos, hogy egy hét-tíz éves kisgyereket hetekre rá lehet bízni.
Bárhogy is vannak és bárhol is laknak a családtagok, nyaranta egy-két hét táborozásra igény van a legtöbb családban
– mondta Tóth Béla, a Táborfigyelő és a Táborminősítő portál vezetője a Világgazdaságnak.
Jó esetben csak megszínesíti a nyarat a kortársakkal töltött néhány nap, többnyire azonban nagy szükség van rá, amikor és ahol fehér foltok vannak a családi naptárban.
A kínálat szerencsére lenyűgözően bőséges, és a legtöbb gyereknek a lakhelye közelében is találnak megfelelő programot, ami a napközis táborok esetében fontos kritérium lehet.
Az ottalvós táborok között
egyre többen keresik az offline rendszerűeket, ahol a gyerekek teljes digitális detoxban vannak egy hétig vagy még tovább is.
A táborok tematika szerinti toplistáján a fejlesztő és az állatos fókuszúak is külön kategóriányi kínálattal szerepelnek, az egyebek köre pedig olyan sokféle, hogy lehetetlen kategorizálni.
Érdekes, hogy a 15 százalékos áremelés ellenére nem lankad a táborozási kedv. Legutóbb, 2017-ben, amikor szintén egy nagyobb áremelési hullám söpört végig a gyerektáborok piacán, a kereslet mérséklődött a drágulás miatt. Most azonban a tényleges költségnövekedési szint alatt, saját profitjuk kárára emeltek a szervezők, amivel igazából minden szülő tisztában lehet, hiszen mindenki vásárol élelmiszert, amely több mint 40 százalékkal drágult.
A statisztika szerint egy gyermek nyaranta átlagosan 1,7 táborban vesz részt, ami a 45 ezer forintos napközis és a 70 ezer forintos átlagárú ottalvással kombinálva 110 ezer forint körüli kiadás gyermekenként. Óvatosan számolva
egy kétgyermekes családban a gyerekek táboroztatása elvisz egy félhavi fizetést legalább a nyári szünetben.
Tízből négy táborért SZÉP-kártyával is lehet fizetni, ami könnyebbség lehet az érintetteknek.
A legtöbb nyári gyerektábort Pest, Veszprém és Somogy vármegyében hirdetik meg, az utóbbiak a népszerű balatoni településeket fedik le.
A témában készült podcastunkat itt hallgathatják meg:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.