Januárban erősen javultak a turisztikai cégek várakozásai – ezt tükrözi a Turizmus Konjunktúra Index, amelynek értéke az év első hónapjában 9 ponttal plusz 3 pontra nőtt, és 21 ponttal haladja meg az egy évvel ezelőtti értékét.
A következő három hónapban az előző év azonos időszakához képest a szállásadók 53 százaléka növekedést, 15 százalékuk pedig visszaesést vár a vendégéjszakák számában. Ugyanekkor a vendéglátásban működők 29 százaléka várja a vendégforgalom növekedését az előző év azonos időszakához képest, míg 27 százalékuk visszaesést vetít előre. Az egyéb turisztikai szektorban ezek az arányok 33 százalékot, illetve 6 százalékot mutatnak – tudtuk meg.
Enyhén javulónak érzékelik az ágazat szereplői a helyzetüket,
az index mérésének kezdete óta a második legnagyobb növekedést regisztrálták januárban.
A szálláshely-szolgáltatásban jelentősen nőtt az index, megközelítette a mindenkori legmagasabb értékét, míg a vendéglátásban közepes mértékben, az egyéb turisztikai szektorban pedig kismértékben emelkedett.
A vendéglátásban a pozitív elmozdulás ellenére még mindig nem érte el a semleges szintet az index,
amely a nullapont felett legutóbb 2022. júniusban állt.
Összességében a TKI index januárban magasabb volt a GKI által az EU számára végzett konjunktúrakutatásában mért szolgáltatási szektor konjunktúraindexénél (mínusz 1 pont). Emellett meghaladta a nemzetgazdasági átlagot képviselő GKI üzleti bizalmi indexet (mínusz 8 pont), valamint jelentősen meghaladta az építőipar (mínusz 17 pont) és a kereskedelem (mínusz 16 pont) indexét.
A turisztikai cégek 63 százaléka a működési költségek növekedéséről számolt be az elmúlt három hónapra vonatkozóan, a költségnövekedés átlagosan 22 százalékot tett ki. A cégek 56 százaléka számolt be arról, hogy a szolgáltatási árai növekedtek az elmúlt három hónapban.
Az áremelkedés átlagosan 11 százalékot tett ki, ezáltal a működési költségek és a szolgáltatási árak emelkedése közötti olló januárban kissé kinyílt.
Kik mérnek és mit?A Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége (Vimosz) a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvánnyal és a GKI Gazdaságkutató Zrt.-vel közösen havi gyakorisággal méri a turizmusban a konjunktúra várható alakulását és publikálja a Turizmus Konjunktúra Indexet, a piac és a közvélemény számára ezzel biztosítva információt a közeljövőben várható trendekről. A TKI index mínusz 100 és plusz 100 közötti skálán mozog. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.