Már egy hete éhségsztrájkot tart 11 helyi aktivista a Kanári-szigeteken, így tiltakozva a Tenerife déli részén épülő két, nagy luxusfejlesztés ellen, amelyeket illegálisnak és teljesen szükségtelennek tartanak a már amúgy is túlturistásodott régióban, ahol a fenntarthatatlan turisztikai modell ellen tiltakozók száma mára több ezerre duzzadt – írja a The Guardian.
A spanyol szigetcsoport idegenforgalmi ágazatának sürgős újragondolását és a turisták számának befagyasztását kérik a helyiek, akiknek demonstrációját környezetvédelmi csoportok is támogatják, köztük
„Elérkeztünk arra a pontra, ahol megbomlott az egyensúly az erőforrások felhasználása és a lakosság jóléte között – különösen az elmúlt egy évben” – mondta Víctor Martín, a Canarias se Agota (A Kanári-szigeteknek már elegük volt) szóvivője.
Mindeközben a Tenerife déli részén épülő két nagy luxusfejlesztés ellen már egy hete éhségsztrájkot tart a Canarias se agota 11 tagja.
Tavaly 13,9 millióan keresték fel a 2,2 millió lakosú szigeteket. Bár a turizmus a szigetcsoport GDP-jének körülbelül 35 százalékát adja – ami csak 2022-ben 16,9 milliárd eurót hozott –, a helyiek szerint az iparág nyomást gyakorol a természeti erőforrásokra, és kiszorítja azokat a bérleti piacról.
A tiltakozók a regionális kormányzat szemére vetik, hogy továbbra is a turizmusra összpontosít, noha
a rendkívül száraz tél miatt máris vízügyi vészhelyzetet hirdettek Tenerifén, miközben a víz iránti kereslet növekszik a városi területeken, ahol több a turista.
A turizmus normál szintjét sem fogjuk tudni fenntartani, ha a helyzet nem változik, a hatóságok és a helyi vállalkozások mégis megpróbálnak ragaszkodni a jelenlegi modellhez – hangsúlyozzák a mozgalmak vezetői.
A szigetország számos részén a magas árak, az alacsony bérek, az állami lakáshiány és a megélhetési költségek miatti válsága odavezetett, hogy
a hotelekben, éttermekben dolgozó szobalányok és pincérek közül ma sokan kunyhókban élnek.
Szerintük nem turistaellenesek, de a Kanári-szigetek turisztikai modelljének teljes újragondolása nem várhat.
Szeretnének egy turisztikai moratóriumot is, felmérve egyes szigetek teherbíró képességét, meghatározva, hogy már túljutottak-e a kritikus ponton. A turisztikai modell újragondolása a Kanári-szigeteket a fenntartható turizmusfejlesztés példájaként helyezheti el a térképen, negatív helyett valami pozitívról ismerhetnénk meg minket – mutatnak rá a tiltakozásokat vezető helyi aktivisták.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.