Az OPEC+ keddi bécsi találkozóján valószínűleg nem születik a kitermelési pálya változásáról döntés, ám terítékre kerülhet a kínálat később növelésének kérdése – írja a Bloomberg.
A kartell tavaly döntött a koronavírus kapcsán a kitermelés radikális csökkentéséről, ám így is jelentős készletek halmozódtak fel a járvány kezdetén.
Az olajtermelő országok úgy látják, hogy ezek a készletek lassan elfogynak és az év második felére a fejlett országokban a 2015-2019 közötti átlag alá süllyedhetnek.
A találkozón a július utáni követendő politika megbeszélése kezdődik el, és bár egyelőre nem várható döntés, a résztvevők megszólalásait jelentős figyelemmel követik az olaj- és kötvénykereskedők, hiszen a gyenge kínálat az inflációra is hatással lehet.
Különösen, hogy a hordónkénti árak kedden elérték a 70 dollárt, ami az év eleje óta 36 százalékos drágulást jelent. Fereidun Fesharaki az FGE olajpiaci tanácsadó alapító elnöke a Bloombergnek nyilatkozva elmondta, hogy az iráni alku hiányában őszre akár a 80 dollárt is elérheti az olaj ára.
Ugyanakkor bizonyos szempontból a perzsa ország már most is a piacon van, ám a sikeres alku lehetővé tenné, hogy az ország Kínán kívül más ázsiai országok piacán is versenybe szálljon. Beszélt arról is, hogy az OPEC+ mindeddig rendkívül fegyelmezetten követte a kibocsátási megállapodást.
A koronavírus ázsiai terjedésével kapcsolatban pedig megjegyezte, hogy a keresletre csak a teljes lezárások gyakorolnak jelentős hatást.
Kedden ülésezik az OPEC+, s várhatóan nem változtatnak a korábban júliusra irányzott termelésnövelési pályán, azaz 840 000 hordó/nappal emelhetik a csoport olajkihozatalát, mellyel már májustól kezdve több mint 2 millió hordó/nappal növelné fokozatosan kőolaj kitermelését a kartell – mondta Bosnyák Zsolt, az Equilor szenior elemzője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.