Nagymértékben visszavetették a forgalmat, és az árak csökkenéséhez is hozzájárultak tavaly a járvány miatti korlátozások. Az idén az árak már nem mentek lejjebb a IV. és a XV. kerületben, a korlátozások feloldása után láthatóan gyorsan magára talált a piac
– mondta Balla Frigyes, a Balla Ingatlan IV. és XV. kerületi irodájának szakmai vezetője.
A kereslet szűkülése ugyan magával hozott tavaly egy kismértékű, 5-10 százalékos árcsökkenést, de a korlátozások enyhítése, a pandémiához való „hozzászokás”, valamint az idén megjelenő új állami támogatások hatására gyorsan visszakúsztak az árak, és ma már ugyanott tart a piac, ahol a járvány előtt. Látható az is – hívta fel a figyelmet Balla Frigyes –, hogy a hirdetési és az eladási árak között igen csekély a különbség, mintegy 5 százalékra tehető. Ebből következően az alku lehetősége is szűkebb, mint az első hullám idején. Ezzel párhuzamosan az értékesítési idők is rövidebbek, a megfelelően árazott panellakásoknál egy-két, a téglaépítésű lakásoknál két-három, a családi házaknál pedig három-hat hónapos átlagos értékesítési idő a jellemző.
A legkönnyebben továbbra is a másfél, két- és háromszobás lakásokat lehet eladni, ám a szakértő szerint a korlátozások és a bezártság rávilágított a nagyobb terek és a saját kert fontosságára, és a családok megindultak az agglomeráció felé.
A home office elterjedése és az állami támogatások is ebbe az irányba tereltek sokakat, akik Budapesttől 20-30 kilométerre egy nagyobb budapesti lakás áráért önálló családi házat vagy ikerházat tudtak vásárolni.
A IV. és XV. kerületben a legkeresettebb, másfél szobás panellakások 23-25 millió forint körüli áron cserélnek gazdát, míg a nagyobb alapterületű panellakások ára 27‑35 millió forint környékén alakul. A téglaépítésű lakásoknál már jóval nagyobb a szórás, de ha az átlagot tekintjük, akkor a régebbi építésű, felújítandó lakások 500 ezer forintos négyzetméterár közelében kelnek el, míg az újszerűeké vagy felújítottaké 600-700 ezer forintos szinten.
Az új építésű ingatlanokat a két kerületben 850 ezer forintos négyzetméterár környékén kínálják, de a pontos összeg függ a mérettől és a helyszíntől. A szakértő hozzátette, hogy az újpesti és az újpalotai részeken most csak kisebb beruházásokkal lehet találkozni, és az érdeklődés is visszafogott, ám a közeli agglomerációban erős kereslet tapasztalható az új építésű ingatlanokra, és nagyon keresettek, ezáltal drágábbak a központhoz közeli, jó közlekedési adottságú, ideális esetben parkra néző és csendes területek.
A vevők többsége továbbra is csak hitel segítségével tud ingatlant vásárolni:
jellemzően 10-15 millió forintos kölcsönnel egészítik ki az önrészüket, és minimum öt, de inkább tízéves kamatperiódust választanak. A járványhelyzet enyhülése nyomán a szakértő szerint várhatóan emelkedni fognak az ingatlanárak, miközben bővül a forgalom.
Habár a befektetők a növekvő árak, a csökkenő bérleti díjak és a MÁP Plusz állampapírok térnyerésének hatására egy időre eltűntek a piacról, most úgy tűnik, hogy a romló inflációs adatok és az ismét emelkedésnek indult albérletárak újra vonzóvá tehetik az ingatlanbefektetést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.