Amint lehetett, megszerezte a doktori címet, a témájául szolgáló nemzetközi összehasonlításokban segítette a több külföldi tapasztalatszerző út. Rengeteget publikált, majd a Magyar Tudományos Akadémia aspiránsa lett, kandidátusi címét pedig már 31 évesen megszerezte.
Ezt követően szakmai társaságok vezetőségébe is beválasztották, az egyetemen pedig statisztikát oktatott.
A rendszerváltást Prágában élte meg, ahol négy évig kipróbálta magát a gazdaságdiplomácia területén. Onnan visszatérve ismét a KSH-ban dolgozott, majd a Gazdaságkutató Intézetben, később a Dunaholding Részvénytársasághoz ment. Itt a tőzsdei folyamatok értékelésével, privatizációs kutatásokkal foglalkozott, és ugyanitt ismerkedett meg jelenlegi feleségével is. Ezt követően ismét az immár GKI Rt.-ként ismert gazdaságkutató intézethez igazolt át kutatásvezetőnek, ahol sok más makrogazdasági kutatás mellett ágazati elemzésekkel és a rejtett gazdaság feltárásával foglalkozott.
Itt érte a felkérés 1997-ben, hogy az egykori tervhivatalból megmaradt, majd a PM-hez és utána a KSH-hoz került Gazdaságelemző Intézet – későbbi nevén az Ecostat – igazgatója legyen. Az intézet jövője ekkor még egyáltalán nem látszott fényesnek, újra fel kellett építeni. Az intézetet 1998 óta a mindenkori kormány sajátjának tekintette, de a szakmai munka függetlensége fennmaradt. Már csak azért is, mert a KSH háttérintézményeként működött egészen a 2007-es átszervezésig – fejtette ki Belyó. Ekkor az összevonások nyomán jelentős létszám- és feladatbővülés történt, így a kutatási területek köre is tágabb lett, stratégiai elemzésekkel szélesedett.
November 26-án foglalta el az elnöki széket, és határozott tervei vannak a KSH jövőjére nézve. Ilyenek a szakmaiság erősítése, a mérések gyorsítása és pontosítása mellett a fiatal statisztikusgeneráció nevelése. A legfontosabb területeknek a jövő évi mezőgazdasági összeírást, a 2011-ben esedékes népszámlálást, illetve az euró bevezetésének előkészítését tekinti. Igyekszik jó kapcsolatot kialakítani az adatvédelmi ombudsmannal. Emellett szeretné kamatoztatni azt a tapasztalatot, amelyet a jólét mérésével kapcsolatban szerzett.
INTÉZET
Központi Statisztikai Hivatal. A kormány közvetlen felügyelete alá tartozó, szakmailag önálló, országos hatáskörű szerv központjában jelenleg több mint ezren dolgoznak, a regionális igazgatóságokon pedig további 450 fő. A hivatal az ország társadalmi és gazdasági helyzetére, népességének alakulására vonatkozó hivatalos adatokat teszi közzé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.