A Világgazdaság 2009. december 8-án Alig használt EU-s pénzalap címen megjelent cikkéhez csatolt Nagy elbocsátások Magyarországon 2008–2009 folyamán táblázat (Forrás: Index) félreértésre adhat okot, mivel az abban szereplő adatok azt a látszatot keltik, hogy a cégek bármelyike esetében kérelmet lehetett volna benyújtani az EGA (Európai Globalizációs Alap) támogatására. Ebből olyan téves következtetés vonható le, mely szerint a kormány nem élt azzal a lehetőséggel, hogy a nagyarányú létszámleépítések kezeléséhez kérelmet nyújtson be az EGA támogatására vonatkozóan.
A Világgazdaságban megjelent táblázat vélhetően a nevesített cégek létszám-leépítési szándékáról szóló adatait tartalmazza. Ezek nem a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal által gyűjtött létszám-leépítési szándék bejelentésén alapulnak. A munkaügyi szervezet cégekre vonatkozó egyedi bejelentései adatvédelmi okok miatt egyébként nem is közölhetők.
Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat a munka törvénykönyve (Mt.) szabályai szerint bejelentett csoportos létszám-leépítési szándékokról, illetve konkrét létszám-leépítési döntésekről egyaránt rendelkezik információkkal. EGA-támogatásra vonatkozó kérelmet azonban csak egy adott létszám-leépítési döntés bejelentését követően lehetne benyújtani, mivel a kérelem elkészítéséhez szükséges feltételeknek történő megfelelés a konkrét bejelentést követően bírálható csak el.
A munkaügyi tárca tapasztalata, hogy a cégek által – az Mt. szabályai szerint – bejelentett csoportos létszám-leépítési szándékok és az ezt követő létszám-leépítési döntések létszámtartalma között nagy eltérés tapasztalható. Lényeges eltérés tapasztalható a cikk mellékletében szereplő cégek két létszám-leépítési bejelentése között is, amelynek indokát adott esetben cégenként lehetne konkrétan megállapítani. A létszám-leépítési döntéssel érintett munkavállalók létszámát figyelembe véve viszont nem volt olyan mértékű létszámleépítés, amely esetében a korábbi szabályoknak, illetve a módosított szabályoknak megfelelve kérelmet lehetett volna benyújtani az Európai Bizottságnak az EGA támogatására irányulóan.
Ennek indokai:
- A létszám-leépítési szándék bejelentése és a konkrét döntés között eltelt idő alatt a cég működésében kedvező fordulat állt be, amely következtében mégsem kellett elbocsátani a munkavállalókat vagy azok egy részét. Ezért a döntés bejelentésére már nem került sor, vagy az jóval kisebb létszámra irányult, amely nem felel meg az EGA-támogatás létszámkritériumának.
- A szándék bejelentését követően a cég munkahelymegőrző támogatást kért és nyert el, ezért a létszám-leépítési terv meghiúsult. A kapott támogatás révén ugyanis az adott vállalkozás a munkavállalók munkahelyét meg tudta őrizni.
- Továbbá a cikk melléklete olyan cégek létszám-leépítési szándékát is tartalmazza, amelyek működési problémája nem a gazdasági válsággal összefüggésben keletkezett, már 2008. július 1-je előtt is nehéz helyzetben voltak, vagy nem a globalizáció hatása miatt kényszerültek létszámleépítésre. Ezen cégek létszámleépítései még tényleges megvalósítás esetén sem kezelhetők az EGA támogatásával.
- Egyes cégeknél több-kevesebb külföldi állampolgárságú dolgozót érintett a létszámleépítés, akiknek az újraelhelyezkedéséhez a segítséget vélhetően nem a magyarországi munkaügyi szervezettől kérik, így hazánkban az EGA-támogatás alanyai között sem jelenhetnének meg. Ezért az EGA létszám-leépítési kritériumának számításánál ilyen munkavállalók létszámát általában nem vesszük figyelembe.
Nothoff Ingrid, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium sajtófőnöke
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.