Ebben tehát már kezdjük a nagy nyugati jegybankok gyakorlatát követni, amelyek csak különleges esetekben lépnek negyed százalékpontnál nagyobbat. Amiben viszont egyelőre nem tudunk rájuk hasonlítani, az a kamatszint. Azon lehet vitatkozni, hogy kinek jó az erős forint és kinek nem, de a magas kamat mindenkinek rossz. Visszafogja a beruházásokat, a fogyasztást, így végső soron a gazdaságot.
Ebből a szempontból pedig rossz hír, hogy nem tudunk olyan tempóval közeledni a Nyugathoz, mint szeretnénk. Ez viszont nem a jegybank hibája. Láttuk, hogy egy távoli ország távoli városának esetleges fizetésképtelensége milyen hullámokat vet a forint árfolyamában. Tehát még mindig sebezhetőek vagyunk, bár az államcsőd közvetlen veszélye már elhárult. Ugyanerre figyelmeztet az is, hogy még mindig óvatosak a külföldi befektetők a magyar állampapírokkal kapcsolatban. Lényegében nem vonnak be pluszforrásokat, csak a lejáró papírokat újítják meg.
Miért történik mindez, és hogyan tovább? Úgy tűnik, hogy a külföldiek bizalma mégsem tér vissza olyan gyorsan, nem felejtik el nekünk egykönnyen a korábbi évek felelőtlenségét. A mostani kamatszintben ennek a díja is jócskán benne van. Ez azonban csak idő és kitartás kérdése. Ugyanakkor látható, hogy a korábbi globális pénzbőséget Magyarország még jó ideig nem élvezheti. Ez viszont azt jelenti, hogy főként csak a hazai megtakarításokból tudunk majd beruházni és az államadósságot finanszírozni. Ez rossz hír, ugyanis így abba a helyzetbe kerülhetünk, hogy amire korábban nem voltunk hajlandók, most az egyetlen járható úttá válik. Azért megijedni nem kell, valahogy kibírták már ugyanezt más országok is, amelyekre ma a fejlett Nyugat részeként tekintünk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.