Egyelőre nem akar beindulni a szekér a kis- és középvállalkozói hiteleknél. A cégek, ha kérnek is kölcsönt, azt többnyire likviditási helyzetük javítása érdekében teszik. Sokat mondó adat, hogy a múlt év elejétől szeptemberig 7 százalékkal csökkent a kisebb cégeknél kinn lévő banki hitelek menynyisége, és nem valószínű, hogy az utolsó negyedévben nagyon sokat javult volna a helyzet.
A jelenségen persze nem lehet túlzottan csodálkozni. A markáns gazdasági visszaesésnél senki nem számíthat arra, hogy a bankok egyszeriben önteni kezdik a pénzt a túlélésért küzdő cégekbe, még akkor sem, ha már bizonyos jelek – forrásszűke enyhülése, kamatkörnyezet alakulása – alapján arra lehet következtetni, hogy később javul a helyzet. A kis cégek pénzügyi helyzete pedig többnyire még korántsem nevezhető ideálisnak: a partnerek teljesítési ideje változatlanul nő, a rendelésállomány csökken, a beruházásaikat pedig a megfelelő financiális háttér hiányában nemegyszer halasztani kell.
Ennek megfelelően nem lehet számítani arra, hogy gyors növekedésnek induljon a banki szempontból hitelképesnek ítélhető cégek száma. Amelyik vállalkozás pedig fennmarad a rostán, az is az eddigieknél szigorúbb játékszabályokkal kell, hogy számoljon, akár a kamatokat, akár az egyéb, nem árjellegű feltételeket – hitel/fedezet arány, maximális futamidő – illetően.
Ez a helyzet törvényszerűen állami közbeavatkozásért kiált, amit – a hivatalos kommunikáció szerint – a körülményekhez képest sikeresen meg is oldanak az erre hivatott szervezetek. A gond csak az, hogy az életképtelen cégeknek a támogatott hitelkonstrukciók sem jelenthetnek megoldást.
A hitelszűke végét pedig – bár a bankok egyre optimistábban nyilatkoznak – egyelőre nem látni, és ha egy-két éven belül be is indul a növekedés, az óvatosság a szolgáltatók részéről ugyanúgy fennmarad. Túl sokat vesztettek ugyanis ahhoz, hogy könnyen felejtsenek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.