A válság még 2008 őszén gyűrűzött be a gazdaságba két fő csatornán keresztül: egyrészt a likviditás zuhanása nyomán beszűkült hitelezés, másrészt a külföldi kereslet megcsappanása bénította a hazai gazdaságot. Az export visszaesése például a 30 százalékot is megközelítette az első hónapokban, ehhez egy idő után az import is „felzárkózott”. 2009 átlagában 6,5 százalékot is meghaladó GDP-kieséssel számolnak egyébként a szakértők, míg az első három negyedévre 7,1 százalékot közölt a KSH.
Az egyensúlyi folyamatok terén viszont kedvező tendenciák láthatók. Az évközi jelentős áfaemelés ellenére az infláció nem pörgött fel veszélyes mértékben. Éves átlagban 4,2-4,3 százalékos lehet a drágulás, már csak a decemberi adat hiányzik, amelyet ezen héten ismerhetünk meg. A pénzügyi egyensúly javult: az ország nettó hiteltörlesztővé vált, erre már hosszú évtizedek óta nem volt példa. Ezt egyrészt a külkereskedelmi többlet, másrészt a magánszektor hiteleinek a szűkülése okozta. Az államháztartás valamelyest lazult, ám a szakértők többsége által teljesülni várt 3,9 százalékos GDP-arányos deficit nemzetközi szinten kedvező.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.