Nem maradt el a második legfontosabb funkció: a német közvélemény lenyugtatása sem, hiszen lényegében minden német követelés belekerült a szövegbe. A támogatást csak és kizárólag végszükség esetén (nem pedig a kamatnyomás enyhítésére) lehet majd bevetni, megindítása után pedig a terheken valamennyi eurózónatag osztozik. Ráadásul a mentőakciónak jelentős mértékben részese lesz a Nemzetközi Valutaalap is, tehát nincs szó arról, hogy a németeknek egyedül kell „kivásárolniuk” Athént. És főként: az eurózónából való kizárást is elviekben felvető számonkérési szigor lehet az irányadó a jövőben a többiek kárára túlköltekező tagtársakkal szemben. (További ráadás lehet, hogy az ilyen fegyelmező-támogató mechanizmusok kidolgozására felállítandó munkacsoport még mindig javasolhatja a Berlinben népszerű Európai Valutaalap létrehozását is – sokak szerint meg is fogja tenni.)
Üzentek a Papandreut egyre vészesebben ostromló görög közvéleménynek is, amennyiben a görög miniszterelnöknek nem kellett üres kézzel hazamennie (ez esetben sokak szerint már pénteken megteltek volna EU-zászlókat égető tüntetőkkel az athéni utcák). Ellenkezőleg: egy a brüsszeli remények szerint a piacokra is azonnali közvetlen hatással lévő – tehát a hitelkamatokat már így is talán mérséklő – csomag minden korábbinál konkrétabb ígéretét kapták.
És hogy el ne feledjük, jutott valami a franciáknak is. Elvi kötelezettségvállalás született ugyanis a Nicolas Sarkozy elnök által már évek óta következetesen szorgalmazott „európai gazdasági kormányzás” javítására, még ha nincs is utalás arra, mi mindent lehet majd érteni ezalatt. Azt meg a közvéleménynek nem kell tudnia, hogy a csütörtök délutáni tervezetben még befejezett állításként szerepelt az említett „gazdasági kormányzat” megteremtése, ez szelídült estére odáig, hogy a végső verzióban már csak ennek „javításáról” esik szó. Jövőbeli hivatkozási alapnak azonban már ez is valami.
Hogy mindez még időben érkezett-e, az persze kérdéses. Erre az első és legfontosabb választ már a héten megadhatja a piac, amikor Athén újabb, ötmilliárd eurónyi államkötvény-kibocsátására reagál. Sok mindent elárul majd, hogy miként kelnek el a papírok. Azt azonban, hogy sokat halogatni már nem lehetett volna, jól mutatják az eszkalálódás jelei a különböző frontokon. Kezdve a német áruk bojkottjára felhívó görögországi mozgalmaktól egészen négy tekintélyes német közgazdász azon felhívásáig, hogy Görögország lépjen ki az eurózónából, különben kezdeményezik a karlsruhei alkotmánybíróságon
Németország visszahívását az eurózónából.
Brüsszelben egyelőre mindenki bízik abban, hogy ez utóbbiak még lokalizálható bozóttüzek csupán – különösen a csütörtöki döntés után –, és nem a viszszafordíthatatlan tűzvész jelei. De azért mindenki jókora szorongással tekint a görög kötvények várható piaci szereplése elé. A végső válasz ugyanis ott születik majd – és a tét továbbra is óriási.
A szerző a BruxInfo EU-szakértője
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.