Nemrégiben úgy nyilatkozott, hogy az Erste a második számú szereplővé kíván válni a magyarországi lakossági bankpiacon. Viszont legalább négy-öt olyan szereplővel kell számolni, amelynek az önökéhez hasonló a stratégiája. Nem sok ez egy kicsit egy ekkora piacon, mint a magyar?
Nem hinném, hogy sok lenne. A magyar lakossági piacon adott egy domináns szerepet játszó bank, az OTP, az inkább a vállalati üzletágban erős MKB, a K&H, az UniCredit és még néhány más, jelentősebb szereplő.
A célunk egyértelműen az, hogy a második számú retail szereplővé váljunk az OTP mögött, amely nagyon erős és jól menedzselt lakossági bank. Ezzel együtt úgy gondolom, nem kell akvizíciót végrehajtanunk ahhoz, hogy megelőzzük a K&H-t és más versenytársainkat: a fiókhálózatunk elég nagy, s ehhez még hozzájárul a Magyar Postával folytatott együttműködés is, tehát a feltételek adottak a részesedésünk további növeléséhez. Egyébként pedig van időnk: nem egy-két éves időtávot határoztunk meg e cél eléréséhez.
Bár csoportszinten a hitel/betét arány nagyon jó, Magyarországon még mindig elég magas. Hogyan tudják kezelni ezt a helyzetet?
Valóban elég magas a hitel/betét arány a magyar leánybanknál, ez elsősorban annak a következménye, hogy az elmúlt években agresszív üzletpolitikát folytattunk a hitelezési oldalon, a betétgyűjtésre viszont kevesebb figyelmet fordítottunk. Ha viszont megnézi a 2009-es adatokat, azokból látszik, nem mi voltunk a leggyorsabban növekvő szereplő a hitelezési piacon, ezzel párhuzamosan viszont érezhetően növeltük a részesedésünket a betéteknél. Ezzel együtt természetesen a hitel/betét arány még mindig magas, ám egyértelműen javuló a tendencia. Ahhoz pedig, hogy e tekintetben tovább javuljon a helyzet, egy kicsit jobb megtakarítási klíma is szükséges Magyarországon. Többek között olyan termékekkel is meg kell jelennünk a piacon, amelyek hosszú távú takarékoskodásra ösztönzik az ügyfeleinket: ilyenek például a különböző nyugdíjcélú megtakarítások.
Ukrajna most nem a legjobb hely egy leánybank üzemeltetése szempontjából. Mi a terv az ottani érdekeltséggel kapcsolatban?
Az ukrán piacon valóban nagyon nehézzé váltak a körülmények, legfőképpen azért, mert drámai a növekedés a nem teljesítő hitelek arányában. A helyzet ugyan javulhat 2010-ben, ám a kilátások nagyon bizonytalanok, hiszen nem tudhatjuk, hogy az ország milyen irányba indul tovább. Ezzel együtt hosszú távon mindenképp számolni kell az ukrán piaccal, hiszen egy nagy területű, nagy növekedési potenciálú, jól iparosodott országról van szó. Vagyis ha valaki a kelet-közép-európai piacon érdekelt szereplőként definiálja magát – mint ahogyan az Erste csoport is – , semmiképpen nem mondhat le az ukrajnai jelenlétről. Persze könnyű belátni, hogy a következő néhány évben nem az ukrajnai érdekeltségünk működik a legnagyobb jövedelmezőség mellett.
A bankokkal kapcsolatban mostanság az egyik fő kérdés, mikor fizetik vissza azokat a forrásokat, amelyeket a tőkehelyzetük megszilárdítása érdekében kaptak az államtól. Az Erste hogyan áll ezzel a kérdéssel?
Az Erste az egyetlen tőzsdén jegyzett bank a világon, amely úgy hajtott végre tőkeemelést, hogy a kibocsátott részvényeket az állam és a kisbefektetők egy időben vásárolták meg. Ezeknek a kisbefektetőknek pedig nem mondhatjuk azt néhány hónap után, hogy vissza kívánjuk vásárolni a részvényeket, hiszen nehéz időszakban helyezték belénk bizalmukat, emellett nyolcszázalékos kuponnal vásárolták meg az értékpapírokat.
Ami pedig az állami kézben lévő pakettet illeti: annak árát viszszafizetjük, amikor már látjuk, mi kerekedik ki a Bázel III-ból, vagyis milyen új tőkekövetelményeket támasztanak majd a szabályozók a bankokkal szemben. Ez azt jelenti, hogy egy kisebb rész viszszafizetése akár már rövid távon is megtörténhet, de a teljes összeg megtérítésére várhatóan csak a következő években kerülhet sor.
Az egyik fő riválisuk, az RZB háza táján érdekes fejlemények történtek az elmúlt napokban. Befolyásolja-e ez az Erste életét?
Egyáltalán nem. Annyi hatása lehet a tervezett lépéseknek, hogy az RZB – a várható költségmegtakarítások révén – még versenyképesebb lesz velünk és a többi
szereplővel szemben, ám ez a
mi stratégiánkat, működésünket nem befolyásolja. Ám kétségtelen, hogy a tervezett lépéseket nem a legszerencsésebb módon kommunikálták, így most kell némi idő ahhoz, hogy megnyugtassák a tőzsdei befektetőket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.