Lássuk be, azért nem mindennapi változás ez Matolcsy Györgytől, aki eddig következetesen a növekedést helyezte az egyensúlyi szempontok elé. És még csak el sem készült Varga Mihály tényfeltáró jelentése, amellyel el lehetne adni a közönségnek a látványos pálfordulást.
Üdvözölhető, hogy a leendő miniszter kezd visszatérni a realitásokhoz. Az elmúlt napok nyilatkozatai is részben ezt támasztották alá. A devizahitelek forintosítása így szelídült több százmilliárd forintos tervből önkéntes lehetősséggé, az azonnali, nagyarányú adócsökkentésről pedig így került át a hangsúly a radikális egyszerűsítésre. Úgy tűnik tehát, hogy a nemzetközi piaci környezet romlása és a deficit növelésével szemben kialakult uniós „ellenszél” kijózanítóan hatott.
Mi legyen a devizahitelesekkel?
A fordulat nem jelent teljes visszavonulót. Továbbra is napirenden van például az új Széchenyi-terv, az MFB megerősítése vagy a tőkejuttatás a kkv-knak és a takarékszövetkezeteknek. Költségvetési mozgástér híján Matolcsy ezeket más forrásokból képzeli el finanszírozni. Becslése szerint például 3000 milliárd forintot el lehet még költeni a 2013-ig rendelkezésre álló uniós forrásokból. Csakhogy ez az összeg – mint lapunk mai írásából kiderül – mindössze 1800 milliárd lehet a határidők veszélyeztetése nélkül.
Ami pedig a jegybanki eszközök ugyancsak általa javasolt bevetését illeti, azok további árfolyamesést és inflációt gerjesztenének.
A helyzet mégsem reménytelen. Az új kormány számos olyan, régóta esedékes átalakítást, ésszerűsítést, egyszerűsítést el tud végezni, amelyre az előzőnek sem ideje, sem kellő támogatottsága nem volt. Ezekből ráaádsul tartós megtakarítás és forrás származna a fejlesztésekre is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.